Λευκή ισοπαλία στο Ελ Σαντάρ

Άνοιξε η αυλαία της 5ης αγωνιστικής της La Liga, με την Οσασούνα να υποδέχεται την Μπέτις στο Ελ Σαντάρ και το 0-0 ήταν το τελικό σκορ.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση, με την πρώτη ευκαιρία να σημειώνεται για την Μπέτις. Στο 8ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Γκουαδράδο, ο οποίος πήρε την μπάλα μετά από φάουλ και εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ από κοντινή απόσταση με τον Ρούμπεν να αποκρούει.

Στο 20’, ο Γκαρσία Ρ. έφτασε στο όριο της περιοχής και σούταρε με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.

Οι ευκαιρίες συνεχίστηκαν και για τις δύο ομάδες, αλλά δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο, με αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 0-0.

Η Οσασούνα, στο δεύτερο μέρος, στάθηκε καλύτερα δημιουργώντας ευκαιρίες για ένα γκολ στο αντίπαλο τέρμα, αλλά χωρίς επιτυχία. Η Μπέτις δεν κατάφερε να αντιδράσει και να απειλήσει την αντίπαλη εστία. Οι αλλαγές που πραγματοποιήθηκαν και για τις δύο ομάδες σταμάτησαν τον ρυθμό του αγώνα και δεν βοήθησαν καμία πλευρά να βρει διαδρόμους στην αντίπαλη περιοχή και να αλλάξει το σκορ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το 0-0 έμεινε ως το τέλος.

Κίτρινες:  Οϊέρ – Μάντι, Γκουαρδάδο

Οσασούνα: Ρούμπεν, Εστούπιναν, Γκαρσία Ντ., Αριντάνε, Βιδάλ, Γκαρσία Ρ. (Γιάμας 78’), Μερίδα (Μονκαγιόλα 90’), Οϊέρ, Τόρες, Αβίλα, Αντριάν (Ιμπανέθ 71’)

Μπέτις: Ρόμπλες, Έμερσον, Μάντι, Μπάρτρα, Αλφόνσο, Γκαρσία Χ., Γκουαρδάδο (Γκουτιέρεθ 79’), Κανάλες, Φεκίρ (Μορένο 73’), Χουάνμι (Χοακιν 68’), Ιγκλέσιας