Ολυμπιακός: Φιλική ήττα στο ΣΕΦ από τον Ερυθρό Αστέρα

Ο Ολυμπιακός έδωσε το πρώτο φιλικό της νέας σεζόν μπροστά στο κοινό του, κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα από τον οποίο και έχασε με 71-73.

Η «ερυθρόλευκη» ΚΑΕ πριν την έναρξη του αγώνα βράβευσε τον Μίλαν Τόμιτς, για την πολυετή και σημαντική προσφορά του στον σύλλογο, τόσο ως παίκτης, αλλά και ως προπονητής.

Το ματς είχε μερικά διαστήματα με καλό ρυθμό, αλλά κυρίως στο δεύτερο μισό οι ομάδες ήταν πιο αδρανείς. Ο Ερυθρός Αστέρας στο τελευταίο δεκάλεπτο, με ένα ξέσπασμα που έκανε, ισοφάρισε το παιχνίδι. Στο τέλος του αγώνα οι Σέρβοι ήταν πιο αποτελεσματικοί και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στις λεπτομέρειες, σε έναν αγώνα που κρίθηκε μέχρι το τελευταίο σουτ.

Για τον Ολυμπιακό θετική ήταν η παρουσία του Μπράντον Πολ που πέτυχε 12 πόντους, αλλά και του Βασίλη Σπανούλη που τελείωσε τον αγώνα με 10 πόντους. Για τον Ερυθρό Αστέρα πολύ καλός ήταν ο Τσαρλς Τζένινγκς που είχε 15 πόντους και ο Μπίλι Μπαρόν που είχε 12 πόντους.

Από την ομάδα του Ολυμπιακού δεν αγωνίστηκαν οι Μπάλντγουιν, Μιλουτίνοφ και Ποκουσέφσκι.

Ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε το ματς με ένα τρίποντο από τον Λορέντζο Μπράουν 3-0 (1’). Οι δύο ομάδες ήταν εύστοχες στην αρχή του αγώνα με το σκορ να είναι στο 12-9 έπειτα από τέσσερα αγωνιστικά λεπτά (4’). Ο Βασίλης Σπανούλης με καλάθι και φάουλ που κέρδισε, χάνοντας όμως τη συμπληρωματική βολή έκανε το σκορ 16-11 (6’). Ο Κώστας Παπανικολάου με coast to coast πέτυχε καλάθι και έκανε το 19-11 (8’). Ο Ερυθρός Αστέρας με ένα σερί 9-0 έφτασε το σκορ στο 19-20, το οποίο ήταν και το τελικό του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο βραχύσωμος Μάικλ Ότζο πέτυχε το πρώτο καλάθι της δεύτερης περιόδου, 19-22 (11’). Ο Μπράντον Πολ ευστόχησε σε τρίποντο για το 22-22 (12’). Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ με ένα μικρό «ξέσπασμα» είχαν σερί 8-0 και μετέτρεψαν το σκορ σε 27-22 (13’). Ο Κέβιν Πάντερ με μακρινό σουτ δύο πόντων έκανε το 31-24 (15’). Το επιμέρους σκορ για τον Ολυμπιακό έφτασε το 14-2, με το συνολικό να φτάνει στο 33-24 (16’). Ο Ντέρικ Μπράουν με καλάθι μέσα στο «ζωγραφιστό» έκανε το 33-28 (18’). Ο ρυθμός στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου ημιχρόνου έπεσε πολύ και το σκορ έπειτα από 20 λεπτά αγώνα ήταν 35-30.

Έπειτα από δύο λεπτά αδράνειας των δύο ομάδων στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Κέβιν Πάντερ πέτυχε καλάθι δύο πόντων, για το 37-30 (22’). Με δύο καλάθια με hook από τον Ίθαν Χαπ, το σκορ έγινε 41-32 (23’). Ακόμα ένα τρίποντο από τον Μπράντον Πολ, για το 44-34 (24’). Έπειτα από αλλεπάλληλες ελεύθερες βολές και από τις δύο ομάδες, το σκορ έφτασε στο 47-38 (25’). Με δίποντο ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας έκανε το 49-41 (27’). Ακόμα ένα δίποντο για τον Ολυμπιακό πέτυχε αυτή τη φορά ο Κλιντ Τσάπμαν, 51-43 (27’). Ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας έπειτα από κλέψιμο του, κάρφωσε στον αιφνιδιασμό για το 53-45 (29’). Το τελευταίο καλάθι του τρίτου δεκαλέπτου πέτυχε ο Κώστας Παπανικολάου, από την όμορφη ασίστ που δέχθηκε από τον Βασίλη Σπανούλη, 55-45 (30’).

Με εξαιρετική ατομική ενέργεια ο Τσαρλς Τζένκινς πέτυχε λέι απ, για το 55-47 (31’). Ο Τσαρλς Τζένκινς βοήθησε την ομάδα του να κάνει 10-0  σερί και να φτάσει το σκορ στην ισοπαλία, 55-55 (32’). Ο Όγκουστιν Ρούμπιτ με εύστοχο σουτ δύο πόντων, έκανε το 59-57 (34’). Ο Βασίλης Σπανούλης ευστόχησε σε 2 τρίποντα, για φτάνοντας το σκορ στο 65-59 (35’). Ο Μπίλι Μπάρον πέτυχε ένα πολύ δύσκολο τρίποντο και έκανε το 67-64, ενώ στη συνέχεια ο Τσαρλς Τζένκινς πρόσθεσε ακόμα ένα τρίποντο στη στατιστική του, για το 67-67 (38’). Ο Γουίλ Τσέρι πέτυχε καλάθι και φάουλ στον αιφνιδιασμό, χωρίς να ευστοχήσει στην ελεύθερη βολή, κάνοντας το 69-67 (39’). Ο Μπίλι Μπαρόν σκόραρε τρίποντο και κέρδισε και φάουλ, ανατρέποντας το σκορ σε 69-71 (39’). Ακόμα ένα καλάθι και φάουλ για τον Ολυμπιακό αυτή τη φορά από τον Μπράντον Πολ, ο οποίος έχασε την ελεύθερη βολή, μετατρέποντας το σκορ σε 71-71 (39’). Ο Τζέιμς Γκιστ πέτυχε καλάθι δύο πόντων στα τελευταία 12 δευτερόλεπτα του αγώνα, για το 71-73 (39’). Στην τελευταία επίθεση του αγώνα, ο Ολυμπιακός εκτέλεσε δύο τρίποντα στα οποία και αστόχησε. Το τελικό σκορ έμεινε στο 71-73, υπέρ του Ερυθρού Αστέρα.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 35-30, 55-45, 71-73

Ολυμπιακός (Μπλατ): Πάντερ 7 (1), Πολ 12 (2), Κόνιαρης, Σπανούλης 10 (2), Τσέρι 6 (1), Τσάπμαν 2, Πρίντεζης 6, Παπανικολάου 6, Κουζμίνσκας 7, Ρούμπιτ 6, Χαπ 9

Ερ. Αστέρας (Τόμιτς): Μπράουν 10, Τσόβιτς 3 (1), Μπράουν 9 (1), Νταβίντοβατς 2, Μπάρον 13 (2), Ντόμπριτς 2, Γκιστ 8, Τζένκινς 15 (1), Σίμανιτς, Γιοβάνοβιτς 2, Ότζο 9.