”Λευκή” ισοπαλία στο ντέρμπι Τσέλσι-Τότεναμ

Τσέλσι και Τότεναμ ήρθαν ισόπαλες χωρίς σκορ σε ένα πολύ κακό ντέρμπι, ωστόσο ο βαθμός της ισοπαλίας ανεβάζει τους “Πετεινούς” στην πρώτη θέση της βαθμολογίας

Η Τσέλσι ήρθε 0-0 με την Τότεναμ στο Στάμφορντ Μπρίτζ, για την 10η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Τόσο το πρώτο, όσο και το δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετά ελλιπή σε φάσεις, καθιστώντας τη λονδρέζικη μονομαχία σε ένα από τα πιο ανιαρά ντέρμπι μεταξύ της Τσέλσι με την Τότεναμ.

Παρόλα αυτά, ο βαθμός της ισοπαλίας ανεβάζει την Τότεναμ στην πρώτη θέση της Πρέμιερ λιγκ, οπού ισοβαθμεί με τη Λίβερπουλ με 21 βαθμούς. Οι “μπλε” από την άλλη, παραμένουν στην 3η θέση με 19 βαθμούς.

Μόλις στο 9′ λεπτό ο Μπέρχβαϊν δοκίμασε ένα καλό σουτ από την άκρη της περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε πολύ κοντά από το αριστερό δοκάρι.

Δύο λεπτά μετά ο Βέρνερ βρήκε δίχτυα, όμως η φάση είχε σταματήσει για οφσάιντ, συνεπώς όλη η ενέργεια δεν μέτρησε.

Στο 16′ λεπτό ο Οριέ έκανε ένα δυνατό σουτ από τη γωνία της περιοχής, όμως ο Μεντί, ο οποίος ήταν σε ετοιμότητα, απέκρουσε υποδειγματικά.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε τόση δράση, όση προβλεπόταν, με το δεύτερο 45λεπτο να μη διαφέρει.

Η πρώτη υποψία φάσης του δεύτερου μέρους έγινε στο 67′ λεπτό από πλευράς Τσέλσι. Ο Ζιγέχ βρέθηκε κοντά στο σημείο του πέναλτι, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε πολύ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Η καλύτερη φάση για τους γηπεδούχους σημειώθηκε στο 81′ λεπτό. Ο Μάουντ έκανε ένα πάρα πολύ καλό σουτ στην αριστερή γωνία, αναγκάζοντας τον Λιορίς να προβεί σε μια καταπληκτική απόκρουση.

Κίτρινες: 29′ Ζιγέχ, 50′ Μπέρχβαϊν, 53′ Τζέιμς, 55′ Ζουμά, 76′ Μάουντ, 89′ Ρεγκιλόν

Τσέλσι (Λάμπαρντ) : Μεντί, Τζέιμς, Ζουμά, Σίλβα, Τσίλγουελ, Κόβατσιτς, Καντέ, Μάουντ, Ζιγέχ (83′ Χάβερτς), Έιμπραχαμ (79′ Ζιρού), Βέρνερ (74′ Πούλισιτς)

Τότεναμ (Μουρίνιο) : Λιορίς, Οριέ, Ροντόν, Ντάιερ, Ρεγκιλόν, Σισοκό, Χόιμπιεργκ, Σον (90+3′ Λούκας), Ντομπελέ (65′ Σέλσο), Μπέρχβαϊν (90′ Ντέιβις), Κέιν