Πέρασε πανηγυρικά από την έδρα της Φενέρ η Μπεσίκτας

Στο ντέρμπι της Κωνσταντινούπολης και σε ένα παιχνίδι με πολλά γκολ, η Μπεσίκτας έφυγε νικήτρια από το Σαράτσογλου επί της Φενέρμπαχτσε

H Μπεσίκτας ήταν η μεγάλη νικήτρια στο τουρκικό ντέρμπι, καθώς επικράτησε με 3-4 της Φενέρμπαχτσε στο Σουκρού Σαράτσογλου, για τη 10η αγωνιστική της Super lig.

Οι “ασπρόμαυροι” με αυτή τη νίκη ανέβηκαν στην 4η θέση με 16 βαθμούς, ενώ η Φενέρ είναι 3η με 20β.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν γρήογρα και πήραν κεφάλι στο σκορ με 0-2 από πολύ νωρίς, με τα τέρματα του Αμπουμπακάρ στο 4ο και στο 20ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 1-2 με τον Σισέ στο 34ο λεπτό, το οποίο ήταν και σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπεσίκτας παρόλο που έμεινε με δέκα παίκτες με την αποβολή του Λαριν στο 50ο λεπτό, κατάφερε και έκανε το 1-3 με τον Ουισάλ στο 53ο λεπτό με πλασέ από κοντά, ενώ η ομάδα του Μπουλούτ μείωσε εκ νέου σε 2-3 με κεφαλιά του Τουφάν στο 68ο λεπτό.

Στη συνέχεια πίεζε η Φενέρ, όμως σε αντεπίθεση οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 2-4 στο 88′ με τον Ενσακαλά. Το μονό που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν για το τελικό 3-4 με το πέναλτι του Τουφάν.

Ο Πέλκας αγωνίστηκε βασικός με τη φανέλα της Φενέρ, ωστόσο δεν κατάφερε να βοηθήσει την ομάδα του.

Κίτρινες: Τισεραντ, Λουις Γκουστάβο, Λεμος, Πέλκας, Τουφάν, Γιάντας- Ροσιέ, Ντε Σόουζα, Λάριν

Κόκκινη: Λάριν

Φενέρμπαχτσε (Bullut): Altay, Gökhan, Lemos, Tisserand, Novak, Gustavo, Sosa, Ozan, Pelkas, Perotti, Cisse.

Μπεσίκτας (Yalcin): Utku, Rosier , Necip, Montero, Rıdvan, Josef, Atiba, Mensah, Ghezzal, Larin, Aboubakar.