Λευκή ισοπαλία στο πρώτο ματς των προημιτελικών για Λαμία και Ολυμπιακό

«Λευκή ισοπαλία» ανάμεσα σε Λαμία και Ολυμπιακό στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η Λαμία που είχε αφήσει εκτός διοργάνωσης τους «ερυθρόλευκους» πέρυσι, ήλπιζαν σε ένα θετικό αποτέλεσμα.

Στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά, οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να πιέσουν και να δημιουργήσουν ευκαιρίες, ωστόσο δεν έγινε καμία τελική.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στη συνέχεια, με τις δυο ομάδες να δυσκολεύονται να δημιουργήσουν.

Η καλύτερη στιγμή του πρώτου ημιχρόνου ήρθε στο 39´ λεπτό του αγώνα με το σουτ του Ρατζέλοβιτς, το οποίο θεαματικά απέκρουσε ο Θεοδωρόπουλος.

Στο 48’ λεπτό εκτέλεσε φάουλ ο Φορτούνης και έδιωξε με το κεφάλι ο Βύντρα. Στην εξέλιξη της φάσης το δυνατό σουτ του Καμαρά απέκρουσε εντυπωσιακά ο Θεοδωρόπουλος, ο Ραντζέλοβιτς πήρε το «ριμπάουντ», σούταρε από διαγώνια θέση, αλλά έστειλε τη μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Ένα τέταρτο πριν την λήξη της αναμέτρησης η Λαμία παρέμενε χωρίς τελική στο παιχνίδι.

Στο 76’ ο Αβραάμ ανέτρεψε τον Μπιανκόνι μέσα στην περιοχή, με τον Βρέσκα να δείχνει αρχικά το σημείο του πέναλτι, ωστόσο το VAR έδειξε ότι είχε προηγηθεί οφσάιντ και έτσι η φάση θεωρήθηκε μη γενόμενη.

Έτσι το 0-0 παρέμεινε ως το τέλος και η πρόκριση θα κριθεί την επόμενη Τετάρτη στον επαναληπτικό του «Γεώργιος Καραϊσκάκης».

Κίτρινες κάρτες: Γκασπάρ, Σασί, Μπουλούλης, Τοροσίδης

ΠΑΣ Λαμία (Άκης Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Βύντρα, Βάντερσον, Τζανετόπουλος, Ασίγκμπα, Μπουλούλης, Μπεχαράνο (88’ Βλαχομήτρος), Σας ί(69’ Μπιανκόνι),  Βιγιάλμπα, Σάλιακας,Τιρόνε (73’ Νιάσσε)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Αλέν, Γκασπάρ, Σισέ, Παπαδόπουλος, Τοροσίδης, Καφού, Καμαρά, Ραντζέλοβιτς (55’ Μορ), Λοβέρα (83’ Μασούρας), Φορτούνης, Χασάν (82’ Σουντανί)