Λέστερ- Μάντσεστερ Σίτι: Καθάρισαν στο δεύτερο ημίχρονο οι «Σίτιζενς»

Με δύο τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο, η Μάντσεστερ Σίτι έφυγε με το διπλό από την έδρα της Λέστερ

Η Μάντσεστερ Σίτι πέρασε νικηφόρα από το King Power, επικρατώντας με 0-2 της Λέστερ, για την 30ή αγωνιστική της Premier League.

Την πέμπτη διαδοχική νίκη της σε όλες τις διοργανώσεις πανηγύρισε η πρωτοπόρος Σίτι και έδωσε συνέχεια στην πορεία προς τον τίτλο. Παράλληλα αυτή ήταν η 15η εκτός έδρας νίκη για την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα.

Έντεκα είναι πλέον οι βαθμοί που τους χωρίζουν από τη μαθηματική κατάκτηση του πρωταθλήματος, ενώ η Σίτι έδειξε ότι είναι έτοιμη για τον πρώτο προημιτελικό Champions League με αντίπαλο την Ντόρτμουντ (εντός έδρας, 6/4, 22:00).

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν «στροφές» στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Μεντί να ανοίγει το σκορ στο 58΄ και τον Γκάμπριελ Ζεσούς να διαμορφώνει το τελικό 0-2 στο 74΄.

Λέστερ (Ρότζερς): Σμάιχελ, Αμαρτέι, Έβανς, Φοφανά, Ολμπράιτον (71′ Περέιρα), Εντιντί (83′ Μεντί), Τίλεμανς, Καστάν, Πέρεθ, Ιεανάτσο (72′ Μάντισον), Βάρντι

Μάντσεστερ Σϊτι (Γκουαρντιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Ντίας, Λαπόρτ, Μεντί, Ρόντρι, Φερναντίνιο, Μαχρέζ (79′ Τόρες), Ντε Μπράινε (88′ Φόντεν), Ζεσούς, Αγκουέρο (63′ Στέρλινγκ)