Λειψία και Αμβούργο στα ημιτελικά

Την πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου Γερμανίας σφράγισαν η Λειψία και το Αμβούργο.

Η Λειψία για πρώτη φορά στην ιστορία της προκρίθηκε στους «4», νικώντας στην παράταση την Άουγκσμπουργκ με 1-2. Ο Βέρνερ έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους, όμως η Άουγκσμπουργκ στις καθυστερήσεις (90+4) ισοφάρισαν με τον Φινμπόγκασον σε 1-1 και έστειλαν το ματς στην παράταση. Εκεί η Λειψία πήρε …εκδίκηση και πριν οδηγηθεί το ματς στα πέναλτι, με γκολ στο τελευταίο λεπτό στο 120′ με το γκολ του Χάλσενμπεργκ πήρε την μεγάλη πρόκριση.

Στο ντέρμπι των ομάδων της Β΄ κατηγορίας του γερμανικού πρωαθλήματος, ανάμεσα στην Πάντερμπορν και στο Αμβούργο ανέδειξε νικητές τους φιλοξενούμενους. Με δύο γκολ του Πιερ-Μισέλ Λασόγκα, το Αμβούργο νίκησε με 0-2 εκτός έδρας και προκρίθηκε πανηγυρικά στους ημιτελικούς του κυπέλλου Γερμανίας.

Αύριο θα μάθουμε και ποιες είναι οι άλλες δύο ομάδες όπου συμπληρώνουν την τετράδα. Εκτός συγκλονιστικότατου απροόπτου η Μπάγερν Μονάχου θα αποκλείσει την υποδεέστερη Χάιντενχαϊμ της δεύτερης εθνικής κατηγορίας όπου θα συναντήσει το Αμβούργο στα ημιτελικά. Ενώ η Λειψία θα αντιμετωπίσει τον νικητή του Σάλκε-Βέρντερ Βρέμης.