Ματσάρα! Βιγιαρεάλ- Μπαρτσελόνα 4-4!

Μεγάλο ματς διεξήχθη στο Κεράμικα, με την Βιγιαρεάλ και την Μπαρτσελόνα να έρχονται ισόπαλες με 4-4(!), για την 30η αγωνιστική της La Liga.

Οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να κάνουν μεγάλο βήμα για την παραμονή στην κατηγορία, όμως είχαν τη νίκη στα χέρια τους μέχρι το 91′ που βρίσκοντας μπροστά στο σκορ με 4-2, όμως με δύο γκολ στις καθυστερήσεις η Μπάρτσα πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας.

Οι γπεδούχοι που βρέθηκαν στο 16΄ να χάνουν με ο-2, κατάφεραν να φέρουν τα πάνω κάτω πετυχαίνοντας 4 γκολ και την μεγάλη ανατροπή. Στο 23′ ο Τσικγουέζ έκανε το 1-2 και το δεύτερο ημίχρονο πέτυχαν τρία ακόμα γκολ με τους Εκαμπί (50′), Ιμπόρα (62′) και Μπάκα στο 80′ (4-2).

Καθοριστικό ρόλο έπαιξε η αποβολή του Αλβαρο στο 86ο λεπτό, αφήνοντας την Βιγιαρεάλ με 10 παίκτες.

Η Μπαρτσελόνα, όμως, δεν «παρέδωσε τα όπλα» και κατάφερε να πάρει ένα βαθμό, και στις καθυστερήσεις με τα γκολ των Μέσι και Σουάρες έσωσαν την παρτίδα (4-4) και διατήρησαν τη διαφορά ασφαλείας από την Ατλέτικο Μαδρίτης (+8).

Την επόμενη αγωνιστική έχει το μεγάλο ντέρμπι  με την Ατλέτικο Μαδρίτης, το προσεχές Σάββατο (6/04) στο «Καμπ Νόου». Ματς που θα κρίνει σε μεγάλο βαθμό, εάν η «Μπαρτσα» θα «καθαρίσει» οριστικά με την υπόθεση τίτλος ή οι «ροχιμπλάνκος» θα παλέψουν μέχρι το φινάλε για μία ιστορική ανατροπή.