LEN Champions League: Ήττα για τον Ολυμπιακό από τη Μαρσέιγ

Ήττα για τον Ολυμπιακό από τη Μαρσέιγ στο Len Champions League

Το δεδομένο της αγωνιστικής απραξίας με την έλλειψη αγωνιστικού ρυθμού επηρέασε και στο δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι του Β’ Γύρου της φάσης των ομίλων, την ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού, η οποία ηττήθηκε με 9-8 από τη Μαρσέιγ στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής.  Οι «ερυθρόλευκοι» πλήρωσαν τα «νεκρά» διαστήματα που είχαν σε αρκετές περιπτώσεις στη διάρκεια της αναμέτρησης τα οποία έδωσαν την ευκαιρία στη Γαλλική ομάδα να προηγείται στο σκορ. Τις δυο φορές που βρέθηκαν πίσω στο σκορ με -3 (3-0, 6-3), οι Πειραιώτες αντέδρασαν και ισοφάρισαν αλλά μετά το 9-7, δεν κατάφεραν να αντιδράσουν έγκαιρα και να ανατρέψουν την κατάσταση. Παρ’ όλα αυτά ο Ολυμπιακός παραμένει μόνος στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα έχοντας 6 βαθμούς σε 5 αγώνες, βρίσκεται στο +2 από τις Μαρσέιγ, Σπαντάου που ακολουθούν με 4 βαθμούς, και στο +3 από την Ορτίτζια (3 βαθμοί) την οποία θα αντιμετωπίσει την  Τετάρτη (3/3) στις 21:15.

Το πρώτο οκτάλεπτο, κύλησε χωρίς τέρματα αφού αμφότερες οι ομάδες δεν κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα. Με την έναρξη του δεύτερου οκταλέπτου, οι Γάλλοι προηγήθηκαν με ένα γυριστό σουτ του Καμαράσα από τη θέση του φουνταριστού φτάνοντας στο 1-0 (7:36). Ο Ολυμπιακός που δεν είχε βρει ακόμα ρυθμό δέχθηκε τρία γκολ μέσα σε τρία λεπτά, αφού ακολούθησαν τα τέρματα των Σπάιτς (6:24) και Ντούρντριτς (5:25) για το 3-0 υπέρ της Μαρσέιγ. Δεκατρία αγωνιστικά λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης οι Πειραιώτες βρήκαν λύση στο σκοράρισμα όταν μετά από ωραία κυκλοφορία της μπάλας ο Κώστας Κάκαρης από τα δυο μέτρα, στον παραπάνω μείωσε σε 3-1 (3:10). Ακολούθησε το γκολ του Μαξ Ίρβινγκ με εξαιρετικό σουτ από την περιφέρεια χάρη στο οποίο μείωσαν οι «ερυθρόλευκοι» σε 3-2 και το 3ο διαδοχικό ερυθρόλευκο γκολ με τον Ντάουμπε στον παραπάνω για την ισοφάριση σε 3-3 (0:31). Ο Ολυμπιακός είχε αντιδράσει και απάντησε με 3-0 σερί, στο αντίστοιχο που είχε δεχθεί από τη Μαρσέιγ η οποία ωστόσο βρήκε ένα ακόμα τέρμα στα 12’’ με τον Σπάιτς για να ανακτήσει το προβάδισμα με το 4-3, με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Η 3η περίοδος δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τον Ολυμπιακό ο οποίος βρέθηκε ξανά στο -3, μετά τα διαδοχικά τέρματα των Κοβάτσεβιτς (6:41) και Βουκίσεβιτς (6:01), τα οποία διεύρυναν στον 3-0 το σερί των Γάλλων, για το 6-3.  Οι Πειραιώτες δεν το έβαλαν κάτω ούτε αυτή τη φορά αφού απάντησαν εκ νέου με ένα δικό τους  3-0 σερί και με τα τέρματα των Ίρβινγκ (5:23), Αργυρόπουλου (2:41), Ντάουμπε (2:08) ισοφάρισαν σε 6-6.  Η Γαλλική ομάδα ανέκτησε ξανά το προβάδισμα με τον Βερνό σε 7-6 (1:22), όπως και στο 2ο οκτάλεπτο, όμως αυτή τη φορά ο Θρύλος δεν της επέτρεψε να παραμείνει μπροστά στο σκορ με τη λήξη της περιόδου. Ο Ντίνος Γενηδουνιάς με ένα εξαιρετικό ψιλοκρεμαστό σουτ από τα έξι μέτρα ισοφάρισε σε 7-7 με το οποίο ολοκληρώθηκε το 3ο οκτάλεπτο.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό στην έναρξη του τελευταίου οκταλέπτου, με τη Μαρσέιγ να κερδίζει τρεις διαδοχικές αποβολές και να σκοράρει στις δυο με τους Βουκίσεβιτς ( 7:19) και Πρλαϊνοβιτς για να ανακτήσει το προβάδισμα με +2 φτάνοντας στο 9-7. Ο Ίρβινγκ μείωσε σε 9-8, 1:08 πριν τη λήξη αλλά στο χρόνο που απέμεινε ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση με αποτέλεσμα να γνωρίσει την τρίτη ήττα στη φετινή διοργάνωση. Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση των Πειραιωτών την Τετάρτη (3/3) κόντρα στην Ορτίτζια (21:15) ενώ την Πέμπτη (4/3) θα ολοκληρώσουν την παρουσία τους στο β’ γύρο της φάσης των ομίλων κόντρα στη Σπαντάου (18:45).

Tα οκτάλεπτα: 0-0, 4-3, 3-4, 2-1

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο:

2ο οκτάλεπτο: 1-0 Καμαράσα (φουνταριστό, 7:36), 2-0 Σπάιτς (π/π., 6:24), 3-0 Ντούρντριτς (έξι μέτρα, 5:25), 3-1 Κάκαρης (π/π., 3:10), 3-2 Ίρβινγκ (περιφέρεια, 1:32), 3-3 Ντάουμπε (π/π., 0:31), 4-3 Σπάιτς (φουνταριστό, 0:12)

3ο οκτάλεπτο: 5-3 Κοβάτσεβιτς (6:41), 6-3 Βουκίσεβιτς (6:01), 6-4 Ίρβινγκ (π/π., 5:23), 6-5 Αργυρόπουλος (π/π., 2:41), 6-6 Ντάουμπε (π/π., 2:08), 7-6 Βερνού (π/π. 1:22), 7-7 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 0:54)

4ο οκτάλεπτο: 8-7 Βουκίσεβιτς (π/π., 7:19), 9-7 Πρλαϊνοβιτς (π/π., 6:38), 9-8 Ίρβινγκ (π/π., 1:08)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Ντάουμπε 2, Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς 1, Αργυρόπουλος 1, Πρέκας, Δερβίσης, Κάκαρης 1, Μουρίκης, Καπότσης, Χρυσοσπάθης, Ίβρινγκ 3, Γαλανόπουλος

ΜΑΡΣΕΙΓ: Λάζοβιτς, Τσούτσκοβιτς, Βαν Πεπερστραέτε, Σπάιτς 2, Πρλαϊνοβιτς 1, Βερνό 1, Κρούσιλατ, Ντούρντριτς 1, Όλιβον, Κοβάτσεβιτς 1, Βουκίσεβιτς 2, Καμαράσα 1, Χοβχανισιάν