Παναθηναϊκός- Μπαρτσελόνα: Δεν έφτασε ο “Super Mario”

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε απέναντι στη Μπαρτσελόνα, όμως η άμυνα του και ο πολύ καλός Χεζόνια δεν ήταν αρκετά για να λυγίσουν τους Καταλανούς.

Για την 27η αγωνιστική της Euroleague, ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε μια αξιοπρεπή εμφάνιση κόντρα στην Μπαρτσελόνα, αλλά ηττήθηκε με 77-85 και βρίσκεται στο 9-16, ενώ οι “μπλαουγκράνα” είναι στην πρώτη θέση έχοντας ρεκόρ 19-8.

Κορυφαίος και πρώτος σκόρερ ήταν στο ντεμπούτο του ο Μάριο Χεζόνια που έβαλε 21 πόντους και επίσης πολύ καλή εμφάνιση έκαναν ο Μπέντιλ με 14π και Μήτογλου με 13 πόντους. Από την ισπανική ομάδα εξαιρετικοί ήταν ο Μίροτις που πέτυχε 25 πόντους και ο καθοριστικός Χίγκινς, ο οποίος έβαλε 16 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός, με τον Μάριο Χεζόνια στην βασική πεντάδα, ξεκίνησε αρκετά καλά στο παιχνίδι παρά την μεγάλη διαφορά δυναμικότητας και στο 5′ οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 9-11. Η πρώτη ενέργεια του Κροάτη πρώην NBAερ με την πράσινη φανέλα ήταν ένα καλάθι και φάουλ που πήρε από τον Νικ Καλάθη. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς το “τριφύλλι” δεν μπορούσε να διασπάσει την άμυνα και υπήρχε και μεγάλη αστοχία στα τρίποντα. Από την άλλη, η ομάδα του Σάρας Γιασκεβίτσιους, είχε ένα εξαιρετικό Μίροτιτς που στην 1η περίοδο είχε 3/5 τρίποντα και 13 πόντους. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με τη Μπαρτσελόνα μπροστά με σκορ 17-26.

Στη 2η περίοδο, ο Παναθηναϊκός μπήκε λίγο πιο δυνατά, όμως η αμυντική λειτουργία συνέχισε να είναι τεράστιο πρόβλημα, με χαρακτηριστικό παράδειγμα ένα “σκοτωμένο” σουτ Μπολμάρο μόλις στο 2′. Αυτό άλλαξε με την είσοδο του Χεζόνια στο παρκέ που έβγαλε πολύ ενέργεια και τους συμπαίκτες του να τον ακολουθούν, ενώ επιθετικά μπήκαν και δύο τρίποντα ένα του Μακ και του Μπέντιλ. Η διαφορά έπεσε στους 4 πόντους προς στιγμή, αλλά η Μπαρτσελόνα ξανανέβηκε γρήγορα στο +9. Οι “πράσινοι” είχαν κάποια καλά διαστήματα όμως δεν είχαν διάρκεια και ως εκ τούτου η ομάδα του Όντεντ Κάτας πήγε στα αποδυτήρια πίσω με -8, 39-47 και όχι με -11, χάρις σε buzzer beater τρίποντο του Σαντ-Ρος.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός άρχισε πολύ δυνατά με σκληρή άμυνα, με την διαφορά να μειώνεται σταδιακά καθώς οι παίκτες της Μπαρτσελόνα ακόμα και μαρκαρισμένοι έβρισαν τρόπο να βάλουν τη μπάλα στο καλάθι. Έτσι στα μισά του δεκαλέπτου, το σκορ ήταν 44-52. Στο άλλο πεντάλεπτο η ίδια κατάσταση με το “τριφύλλι” να παίζει πολύ καλή άμυνα, όμως επιθετικά υπήρχε τεράστιο πρόβλημα με μόλις 11 πόντους, έχοντας και 9 λάθη. Η 3η περίοδο τελείωσε με τους Καταλανούς μπροστά, 50-59.

Στην 4η περίοδο, ο Παναθηναϊκός είχε μπει με ενέργεια, βελτιώνοντας ακόμα περισσότερο την αμυντική του λειτουργία, όμως επιθετικά ήταν τραγικός, κάνοντας παιδαριώδεις λάθη και κράτησε την Μπαρτσελόνα μπροστά στο 5′ με 61-70. Το “τριφύλλι” τα έδωσε στα τελευταία λεπτό αλλά ότι και να έκανε η άμυνα, οι παίκτες των Ισπανών πάντα είχαν τρόπο να σκοράρουν. Τα μεγάλα σουτ των Χίγκινς και Μίροτις έδωσαν στο τέλος τη νίκη στην ομάδας απέναντι στον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ με σκορ 77-85.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 39-47, 50-59, 77-85

Παναθηναϊκός (Κάτας): Μακ 11 (3/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Παπαγιάννης 4 (1/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 λάθη), Μποχωρίδης 2 (0/3 τρίποντα, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Χεζόνια 21 (3/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 9/9 βολές, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 μπλοκ, 5 λάθη), Κασελάκης, Γουάιτ 7 (1), Μήτογλου 13 (4/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Μπέντιλ 14 (3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σαντ-Ρος 5 (1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη)

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 8 (3/3 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βέστερμαν, Χάνγκα 4, Μπολμάρο 8 (2), Σμιτς 6 (3/4 δίποντα), Οριόλα 2, Αμπρίνες 2, Χίγκινς 16 (3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ασίστ), Κούριτς 3 (1), Κλαβέρ 2, Μίροτιτς 25 (4/4 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Καλάθης 9 (3/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 14/30 δίποντα, 10/20 τρίποντα, 19/23 βολές, 25 ριμπάουντ (15 αμυντικά – 10 επιθετικά), 12 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 21 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 22/33 δίποντα, 11/23 τρίποντα, 8/12 βολές, 27 ριμπάουντ (17 αμυντικά – 10 επιθετικά), 23 ασίστ, 9 κλεψίματα, 19 λάθη