Μοιράστηκαν βαθμούς Τσέλσι και Λέστερ

Στην αυλαία της 25η αγωνιστικής της Πρέμιερ Λίγκ, Λέστερ και Τσέλσι κόλλησαν στο ισόπαλο 2-2 στο «Κινγκ Πάουερ».

Το πρώτο μέρος είχε ρυθμό και από τις δυο ομάδες, με την Τσέλσι να έχει περισσότερη κατοχή της μπάλας. Πρώτη επίσκεψη στα καρέ του Σμάιχελ ήταν στο 8’ με το επικίνδυνο γύρισμα του Τζειμς ωστόσο η άμυνα των αλεπούδων ήταν σε ετοιμότητα. Στο 20’ οι μπλε είχαν μια διαμαρτυρία για ένα πιθανό πέναλτι στον Έϊμπραχαμ  από τον Σογιουτσούκ, όμως το VAR δεν έδωσε την εσχάτη των ποινών .

Στην συνέχεια αμφότερες οι ομάδες  προσπαθούσαν να πετύχουν το πρώτο τέρμα, καμία όμως δεν το κατάφερε παρόλο που ο Βάρντι στο 25’ απείλησε αλλά  εξουδετερώθηκε από τον Καμπαγιέρο, λίγα λεπτά μετά ο Πέδρο με λόμπα προσπάθησε να πιάσει στον ύπνο τον Σμάιχελ. Στο 33’ ο Μπαρνς ήταν άστοχος, στο 37’ ο Τσίλγουελ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Αργεντινό τερματοφύλακα των λονδρέζων. Στο 41’ το σουτ του Μάουντ προσέκρουσε στα σώματα. Ένα λεπτό αργότερα το σουτ του Καντέ μπήκε από την άμυνα των γηπεδούχων.Το 0-0 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια

Η επανάληψη συνοδεύτηκε από ένα γρήγορο της Τσέλσι στο 46’ με δράστη τον Ρούντιγκερ, οποίος έπιασε την κεφαλιά από την εκτέλεση κόρνερ του Μάουντ. Μετά το γκολ οι γηπεδούχοι δεν παράτησαν το ματς και στο 54’ ισοφάρισε με τον Μπαρνς, παρόλο που είχε σωστές αντιδράσεις η άμυνα των μπλε. Η Λέστερ εκμεταλλεύτηκε την ροή του αγώνα και έκανε την ανατροπή 2-1 χάρις το γκολ του Τσίλγουελ στο 64’.

Όμως η ομάδα του Λάμπαρντ έκανε το 2-2 με την εύστοχη κεφαλιά του Ρούντιγκερ. Στην συνέχεια του αγώνα ο ρυθμός έπεσε και το σκορ παρέμεινε έως το τέλος.