Λευκή ισοπαλία στο Αγρίνιο

Για την 18η αγωνιστική της Σουπερ Λιγκ ο Παναιτωλικός κόλλησε στην λευκή ισοπαλία 0-0 με την  Ξάνθη. Αμφότερες οι ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, οι Αγρινιώτες είχαν την πρωτοβουλία αλλά δεν μπόρεσαν απειλήσουν την οργανωμένη άμυνα των ακριτών.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναιτωλικός είχε την κατοχή της μπάλας ωστόσο δεν είχε ιδέες απέναντι στην άμυνα των «ακριτών». Παρόλο που τα καναρίνια είχαν την πρώτη ευκαιρία στο 15΄ με το επικίνδυνο γύρισμα του Μανά ωστόσο  ο Ζίβκοβιτς μπλόκαρε.

Ένα λεπτό αργότερα ο Μάζουρεκ έκανε σουτ αλλά ο τερματοφύλακας γλίτωσε την ομάδα του από τα χειρότερα. Με την συμπλήρωση 20΄ο Παναιτωλικός πατούσε καλύτερα. ο Μάζουρεκ στο 23΄εχασε σπουδαία ευκαιρία να παραβιάσει την εστία του Ζίβκοβιτς, έπειτα οργωμένη ομαδική επίθεση. Λίγα λεπτά αργότερα ο Ουίλιαν προσπάθησε να κάνει την ζημιά στους φιλοξενούμενους αλλά ο Ζίβκοβιτς τον πρόλαβε. Η Ξάνθη  προσπάθησε να ισορροπήσει  κυκλοφορόντας την μπάλα στην μεσαία γραμμή χωρίς να γίνει ιδιαίτερα  απειλητική εκτός από το σουτ του Καντά στο 38΄. Με το 0-0 πήγαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη η Ξάνθη πήρε μέτρα στο αγωνιστικό χώρο απειλώντας πρώτη στο 53΄ με το άστοχο σουτ του Καντά. Η ομάδα του Δέλλα προσπάθησε με τον Μάζουρεκ αλλά ο Αργεντινός έκανε λάθος επιλογή. Στο 57΄ η ομάδα του Ράσταβατς είχε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με το σουτ του Κοβάτσεβιτς  όμως ο νεαρός τερματοφύλακας, Γιαννακόπουλος, στο ντεμπούτο του αντέδρασε σωστά.

Ο Παναιτωλικός από τα 64΄και μετά είχε τον έλεγχο, ωστόσο η Ξάνθη ήταν λίγο απειλητική. Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου ο Μαρινάκης έδωσε την θέση του στον Γκούγκα ο οποίος έδωσε πνοή και ένα σουτ στις καθυστερήσεις, όμως δεν ήταν αρκετό για το τρίποντο.

Πλέον ο Παναιτωλικός είναι στην 6η θέσε με 23 βαθμούς, ενώ η Ξάνθη είναι στην 5η θέση με 24 βαθμούς.

Οι συνθέσεις των ομάδων :

Παναιτωλικός:  Γιαννακόπουλος, Μαρινάκης, Μίχαϊ, Μαλής (86′ Τσιγγάρας), Αμαράλ, Λουσέρο, Ντίας (74′ Λιάβας), Μασουρέκ, Μανά (79′ Μπάιροβιτς), Ουίλιαν, Μοράρ.

Ξάνθη: Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Αλμέιδα, Κασάδο, Σιλά, Μπαριέντος (90’+1′ Ντίρεσταμ), Καντά (82′ Ντίρεσταμ), Καμαρά, Σαρπόνγκ, Μπρίτο (76′ Φακκής), Κοβάτσεβιτς.