“Λευκή” ισοπαλία στο ντέρμπι Λιλ-Παρί Σεν Ζερμέν

Ο αγώνας της Λιλ με την Παρί ΣΖ τελείωσε ισόπαλος χωρίς σκορ, με τους γηπεδούχους όμως να παραμένουν στην κορυφή.

Για την 16η αγωνιστική της Ligue 1, η Λιλ και η Παρί Σεν Ζερμέν αναδείχτηκαν ισόπαλες με σκορ 0-0. Οι γηπεδούχοι αν και δεν κέρδισαν, παραμένουν στην 1η θέση με 33 βαθμούς μαζί, ενώ η ομάδα του Τούχελ στην 3η με 32 βαθμούς.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ αμυντικά το παιχνίδι και η πρώτη αξιόλογη φάση έγινε στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν μετά από σέντρα ο Ραφίνια έκανε την κεφαλιά που πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.

Αρκετά λεπτά μετά, ξανά οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 42′. Μια σέντρα που έγινε μέσα στην περιοχή, είχε ως αποδέκτη τον Κεν που σούταρε, αλλά ο Μενιάν απέκρουσε εντυπωσιακά.

Στο 45+1′, μετά από ένα φάουλ που πήγε μέσα στην μικρή περιοχή, η μπάλα έφτασε στον Κιμπεμπέ που έκανε το σουτ, όμως ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων ήταν πάλι εκεί να διατηρήσει ανέπαφη την εστία της ομάδας του.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση σε ένα κακό πρώτο ημίχρονο χωρίς πολλές αξιόλογες ευκαιρίες και ανιαρό ποδοσφαιρικό θέαμα, με την Παρί Σεν Ζερμέν όμως να έχει τη πρωτοβουλία των κινήσεων.

Η πρώτη φάση και τελευταία αξιόλογη φάση στο δεύτερο ημίχρονο, έγινε στο 53′ και ήταν πάλι για τους “Παριζιάνους” με τον Κεν που μπήκε στην περιοχή και σούταρε, όμως η προσπάθειά του κατέληξε άουτ.

Το δεύτερο 45λεπτό ήταν ακόμη χειρότερο από το πρώτο, καθώς το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο και τελικά έγινε στάσιμο, έτσι το τελικό αποτέλεσμα ήταν το 0-0.

Κίτρινες: 6′ Κέχερ, 19′ Κιμπεμπέ

Λιλ (Γκαλτιέ): Μενιάν, Μπότμαν, Φοντέ, Μανταβά, Τσελίκ, Σουμαρέ, Αντρέ (79′ Σέκα), Μπαμπά, Γιλμάζ, Ικονέ (61′ Γουέα), Γιαζίτσι (61′ Ντέιβιντ).

Παρί Σεν Ζερμέν (Τούχελ): Νάβας, Κιμπεμπέ (81′ Μπέικερ), Μαρκίνιος, Κέχερ, Κουρζάβα (87′ Νταγκμπά), Βεράτι, Γκουέιε, Φλορέντζι (87′ Ερέρα), Ραφίνια (77′ Ντράχλερ), Ντι Μαρία (77′ Εμπαπέ), Κεν.