Λάτσιο-Νάπολι: Σπουδαία Λάτσιο, λύγισε τη Νάπολι

Με μπροστάρη τον Ιμόμπιλε που σκόραρε και μοίρασε μια ασίστ, η Λάτσιο νίκησε τη Νάπολι στη Ρώμη.

Στο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής στη Serie A, η Λάτσιο νίκησε με 2-0 τη Νάπολι και ανέβηκε στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη πλευρά η Νάπολι του Τζενάρο Γκατούζο έμεινε στην 5η θέση, χάνοντας την ευκαιρία να προσπεράσει την Ρόμα.

Στον αγώνα οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα δεκάλεπτο, στα πρώτα 20 λεπτά της αναμέτρησης. Η Λάτσιο εκμεταλλεύτηκε το δυνατό ξεκίνημα και με τον Τσίρο Ιμόμπιλε, άνοιξε το σκορ στο 7′.

Ο αρχηγός των Λατσιάλι με ιδανική κεφαλιά, μετά από σέντρα του Μάρουσιτς, έστειλε την μπάλα στην αριστερό παραθυράκι, του ανήμπορου να αποκρούσει Οσπίνα, για το 1-0.

Στην συνέχεια η Νάπολι ανέβασε την πίεση της και έφτασε κοντά στην ισοφάριση σε δύο στιγμές. Στο 18′ ο Ρέινα είπε όχι σε σουτ του Ρουίζ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Ισπανός κίπερ είπε όχι και στην προσπάθεια του Ζιελίνσκι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός δεν ήταν ο ίδιος με το πρώτο, με τις δύο ομάδες να έχουν λίγες ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες. Η ομάδα του Ιντζάγκι κατάφερε και πέτυχε και δεύτερο τέρμα, έντεκα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους.

Στο 56′ ο Ιμόμπιλε από σκόρερ έγινε δημιουργός και έβγαλε την ασίστ στον Αλμπέρτο Λουίς που με αριστουργηματικό πλασέ, έστειλε την μπάλα στην αριστερή πλευρά της εστίας του Οσπίνα για το τελικό 2-0.

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής:

Σάββατο 19 Δεκεμβρίου

Φιορεντίνα – Βερόνα 1-1 (19′ πεν. Βλάχοβιτς / 8′ πεν. Βελόσο)

Σαμπντόρια – Κροτόνε 3-1 (26′ Ντάμσγκααρντ, 46′ Γιάνκτο, 65′ Κουαλιαρέλα / 45+1′ πεν. Σίμι)

Πάρμα – Γιουβέντους 0-4 (23′ Κουλουσέφσκι, 26′, 48′ Ρονάλντο, 85′ Μοράτα)

Κυριακή 20 Δεκεμβρίου

Τορίνο – Μπολόνια 1-1 (69′ Βέρντι / 78′ Σοριάνο)

Μπενεβέντο – Τζένοα 2-0 (57′ Ινσίνιε, 89′ Σο)

Κάλιαρι – Ουντινέζε 1-1 (27′ Λυκογιάννης / 57′ Λασανά)

Ίντερ – Σπέτσια 2-1 (51′ Χακίμι, 71′ Λουκακού / 94′ Ρίκκολι)

Σασουόλο – Μίλαν 1-2 (89′ Μπεραρντί / 1′ Λεάο, 26′ Σαλεμέικερ)

Αταλάντα – Ρόμα 4-1 (59′ Ζαπάτα, 70′ Γκόσενς, 72′ Μουριέλ, 85′ Ίλισιτς / 3′ Τζέκο)

Λάτσιο – Νάπολι 2-0 (7′ Ιμόμπιλε, 56′ Λ. Αλμπέρτο)