Λεβαδειακός-Παναθηναϊκός: Έφυγε με το διπλό από τη Λιβαδειά

Μετά από δύο ισοπαλίες, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας εκτός έδρας του Λεβαδειακού

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 0-1 τον Λεβαδειακό εκτός έδρας, για τη 16η αγωνιστική της Super League 1.

Μετά από δύο σερί ισοπαλίες με Ιωνικό και ΟΦΗ, το “τριφύλλι” ξεκίνησε με το δεξί το 2023, αυξάνοντας τη διαφορά του από τη δεύτερη ΑΕΚ στους 7 βαθμούς, έχοντας έναν αγώνα περισσότερο.

Το νικητήριο τέρμα των “Πρασίνων” πέτυχε ο Βέρμπιτς στο 35′, ενώ είχε και δοκάρι με τον Σποράρ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ντεμπούτο και για τον Πούχατς, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στο 80′.

Ο Λεβαδειακός μπήκε καλύτερα και είχε κάποιες ευκαιρίες, αλλά ο Μπρινιόλι ήταν σε ετοιμότητα. Μετά το ημίωρο ο Παναθηναϊκός άρχισε να ανεβάζει λίγο την απόδοσή του και στο 35’ έφτασε στο γκολ. Η μακρινή μπαλιά του Μάγκνουσον από τα αριστερά, βρήκε τον Σπόραρ στην αριστερή πλευρά, ο οποίος γύρισε τη μπάλα προς τον Βέρμπιτς που πλάσαρε με τη μία και έκανε το 0-1.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου ο Μπερνάρ έβγαλε σε θέση βολής τον Παλάσιος, ο οποίος σούταρε με δύναμη, αλλά ο Στογιάνοβιτς απέκρουσε εντυπωσιακά στη γωνία του. Στο αμέσως επόμενο λεπτό η πίεση των παικτών του Παναθηναϊκού, οδήγησε τους γηπεδούχους σε λάθος, με τον Σπόραρ να σουτάρει με δύναμη, αλλά έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι του Στογιάνοβιτς.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός έκανε αρκετά λάθη και έδειχνε να μην πατάει καλά στο γήπεδο. Στο 55’ ο Μπερνάρ έβγαλε μόνο του τον Παλάσιος από τα δεξιά όμως το πλασέ του από δύσκολη θέση αποκρούστηκε από τον Στογιάνοβιτς.

Στο 66’ ο Λεβαδειακός έχασε τεράστια ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσα, όταν από τη σέντρα του Βήχου, ο Χουάνκαρ έκανε τεράστιο σφάλμα προσπαθώντας να γυρίσει την μπάλα προς τον Μπρινιόλι, ο Βρακάς μπήκε στη φάση και σούταρε, αλλά ο Ιταλός γκολκίπερ έκανε καταπληκτική επέμβαση, αποκρούοντας σε κόρνερ.

Στο 82’ ο Πούχατς, δύο λεπτά με την είσοδό του στο γήπεδο (στο ντεμπούτο του με το «τριφύλλι») βρήκε δίκτυα έπειτα από ασίστ του Ιωαννίδη, όμως το γκολ δεν μέτρησε με υπόδειξη του VAR, ακυρώθηκε, ως φάουλ από τον Ιωαννίδη στο ξεκίνημα της φάσης.

Κίτρινες: Συμελίδης

Λεβαδειακός (Γιάσμινκο Βέλιτς): Στογιάνοβιτς, Κωνσταντινίδης, Μπαχανάκ, Τσάπρας, Βήχος, Χάμοντ (65’ Μεχία), Συμελίδης (84’ Γιαννιώτας), Ζόνας Τορό (76’ Λούα-Λούα), Νίκας (46’ Βρακάς), Μουτίνιο, Δούμτσιος (76’ Τσιριγώτης).

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας (80’ Βαγιαννίδης), Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ (80’ Πούχατς), Κουρμπέλης, Τσέριν, Παλάσιος, Μπερνάρ, Βέρμπιτς (69’ Τσόκαϊ), Σπόραρ (80’ Ιωαννίδης).