Λεβάντε- Μπαρτσελόνα: Συνεχίζουν τις γκελες οι Μπλαουγκράνα

Η Μπαρτσελόνα αν και προηγήθηκε δύο φορές εκτός έδρας της Λεβάντε, τελικά αναδείχτηκε ισόπαλη και είδε τις ελπίδες του τίτλου να χάνονται

“Αυτοκτονία” για την Μπαρτσελόνα, καθώς τρεις αγωνιστικές πριν από το φινάλε της La Liga υπέπεσε σε γκέλα στην έδρα της Λεβάντε, αναδείχτηκε ισόπαλη με 3-3 και έχασε πολύτιμο έδαφος στη μάχη για την κατάκτηση του τίτλου.

Η ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν, μολονότι προηγήθηκε δύο φορές κατόρθωσε να δεχθεί τρία γκολ και οι φιλοξενούμενοι με τον βαθμό που απέσπασαν εξασφάλισαν και μαθηματικά την παραμονή.

Η Μπαρτσελόνα με δύο γκολ του Μέσι στο 26′ και του Πέδρι στο 34′ θεώρησε ότι πήρε διαφορά ασφαλείας, αλλά η Λεβάντε με δύο γκολ σε τρία λεπτά (57′ και 60′) του Μελέρο και του Μοράλες ισοφάρισε. Η Μπάρτσα απάντησε άμεσα παίρνοντας και πάλι προβάδισμα (2-3) με τον Ντεμπελέ στο 64′ αλλά η τρομερή Λεβάντε βρήκε και τρίτο γκολ στο 83′ με τον Λεόν, ο οποίος διαμόρφωσε το 3-3.

ΛΕΒΑΝΤΕ: Αίτορ, Μιραμόν (75′ Κόκε), Βέζο, Ντουάρτε (61′ Μάλσα), Τόνο, Ντε Φρούτος, Μελέρο, Ρομπέρτο Σοάρεζ, Μπάρντι (61′ Ντάνι Γκόμες), Σαλβαδόρ, Μοράλες (90′ Κοτσορασβίλι).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Αραούχο (46′ Ρομπέρτο), Πικέ, Λενγκλέ, Μπουσκέτς, Ντεμπελέ (82′ Ντεστ), Ντε Γιονγκ, Πέδρι (74′ Όσκαρ Μινγκέθα), Ζόρντι Άλμπα, Γκριεζμάν (81′ Μπρέθγουειτ), Μέσι.

Έλτσε – Αλαβές 0-2

Η Αλαβές επικράτησε 0-2 της Έλτσε εκτός έδρας και εκτός απροόπτου εξασφάλισε και την παρουσία της στη κατηγορια. Οι φιλοξενούμενοι, έφτασαν τους 35 βαθμούς και βρίσκονται πλέον στη 15η θέση έχοντας διαφορά 5 πόντους από την επικίνδυνη ζώνη. Αντιθέτως, η Έλτσε παρέμεινε στους 30 και τη προτελευταία θέση που την υποβαθμίζει στη δεύτερη κατηγορία.

Τον δρόμο προς τα δίχτυα τον βρήκε η Αλαβές έπειτα από τέρμα του Χοσέλο στο 40ο λεπτό της αναμέτρησης (1-0). Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν το δεύτερο ημίχρονο με γκολ και στο 54ο λεπτό πέτυχαν και δεύτερο γκολ χάρις τον Ριόχα ο οποίος πέτυχε το 2-0 και ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη για την ομάδα του.

Οσασούνα – Κάντιθ 3-2

Η Οσασούνα επικράτησε 3-2 της Κάντιθ εντός έδρας, οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 44 βαθμούς και άφησαν στους 43 την Κάντιθ που έπεσε στην 12η θέση. Φυσικά, και οι δύο ομάδες δεν έχουν να διεκδικήσουν κάτι αυτή τη στιγμή έχοντας εξασφαλίσει στην παραμονή τους στην κατηγορία.

Στο πρώτο ημίχρονο, η Οσασούνα είχε την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων στο γήπεδο και στο 38ο λεπτό ο Μπούντιμιρ έδωσε το προβάδισμα στην Οσασούνα γράφοντας το 1-0 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Το ξεκίνημα του δεύτερου μισού του αγώνα, ανήκε στην Κάντιθ αφού στο 49ο λεπτό, ο Σάπονζιτς από το σημείο του πέναλτι ισοφάρισε σε 1-1. Από εκεί και πέρα, τη σκυτάλη πήραν οι αλλαγές από τους δύο προπονητές κάτι που η αλήθεια είναι ότι βοήθησε ιδιαίτερα στην εικόνα του παιχνιδιού. Στο 75′ η Οσασούνα πήρε και πάλι το προβάδισμα χάρις το δεύτερο γκολ του Μπούντιμιρ στην αναμέτρηση και έγινε το μεγάλο φαβορί για να πάρει το τρίποντο.

Μάλιστα, στο 86′ ο Τόρρες που είχε περάσει ως αλλαγή πέτυχε και τρίτο τέρμα για την ομάδα του κλειδώνοντας τη νίκη (3-1). Το μόνο που κατάφερε η Κάντιθ ήταν να μειώσει σε 3-2 με τον Περέα στις καθυστερήσεις του αγώνα .