Λεβάντε- Βαλένθια: Πήρε το τοπικό ντέρμπι η Λεβάντε

Η Λεβάντε ήταν η μεγάλη νικήτρια στο τοπικό ντέρμπι με τη Βαλένθια

H Λεβάντε επικράτησε εντός έδρας με 1-0 της Βαλένθια στο ντέρμπι της πόλης, στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 27ης αγωνιστικής της La Liga.

Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ πιο επιθετικοί και βρήκαν από νωρίς το γκολ που έψαχναν (Ροζέρ στο 18′), φτάνοντας στην πρώτη νίκη τους μετά από δύο αγωνιστικές. Στο 12ο λεπτό ο Ντε Φρούτος είχε δοκάρι για τη Λεβάντε.

Οι “νυχτερίδες” παρέμειναν στη 12η θέση με 30β. και δεν έχουν διασφαλίσει σε απόλυτο βαθμό ακόμη την υπόθεση της παραμονής τους. Αντιθέτως τα “βατράχια” βρίσκονται στην 8η θέση με 35 βαθμούς.