Η Γκλάντμπαχ τις φάσεις, η Άουγκσμπουργκ τα γκολ

Η Άουγκσμπουργκ εκμεταλλεύτηκε κάθε ευκαιρία της και νίκησε τη “φλύαρη” Γκλάντμπαχ.

Σημαντική νίκη πέτυχε η Άουγκσμπουργκ κόντρα στη Γκλάντμπαχ με 3-1, ενόψει της 25ης αγωνιστής η Bundesliga.

Η Άουγκσμπουργκ με αυτή την νίκη παρέμεινε στην 13η θέση με 29 βαθμούς ενώ η Γκλάντμπαχ έμεινε στην 10η θέση με 33 βαθμούς.

Στο 8ο λεπτό ο Νιούχαους βρέθηκε απέναντι στον Γκίγκεβιτς, αλλά ο τερματοφύλακας της Άουγκσμπουργκ του είπε “όχι”.

Στο 15′ ο Στιντλ βγήκε στην πλάτη της άμυνας αλλά το τελείωμα του δεν ήταν το ιδανικό και έφυγε άουτ.

Στο 19′ η Γκλάντμπαχ πλησίασε μια άλλη μια φορά κοντά στο τέρμα με τον ελληνικής καταγωγής Λαζάρο που έκανε το σουτ μέσα στην περιοχή και έφυγε λίγο άουτ.

Η Γκλάντμπαχ είχε την ευκαιρία να σκοράρει με τον Στιλντ στο 38′. Ο Γερμανός κέρδισε πέναλτι από τον Φράμπεργκερ, ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα άουτ.

Η Άουγκσμπουργκ στην μονή της σημαντική ευκαιρία στο παιχνίδι βρήκε τον δρόμος για τα δίχτυα. Στο 52ο λεπτό ο Καλιγκιούρι εκτέλεσε κόρνερ και ο Βάργκας αφού επέφυγε όλα τα μαρκαρίσματα, πήρε την κεφαλιά και έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Στην συνέχεια η Γκλάντμπαχ ήλεγχε όλο το παιχνίδι και τελικό βρήκε το τέρμα με τον Νίουχαους στο 68′ με ψύχραιμο πλασέ μετά την πάσα του Γουέντ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Νίουχαους εκ νέου έχασε σημαντική ευκαιρία για να ολοκληρώσει την ανατροπή αλλά ο κίπερ της Άουγκσμπουργκ έστειλε την μπάλα κόρνερ από το σουτ του Γερμανού της επιθετικού της Γκλάντμπαχ.

Ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου επιβεβαιώθηκε για ακόμα μια φορά στο 76ο λεπτό με την Άουγκσμπουργκ να πετυχαίνει τέρμα με τον Ρίχτερ και να δίνει την νίκη στην ομάδα του.

Το τελικό 3-1 που ολοκλήρωσε την νίκη πέτυχε ο Χαν από την κάθετη του Ρίχτερ που τσίμπησε την μπάλα πάνω από τον Κίπερ της Γκλάντμπαχ στο 88ο λεπτό.