«Λευκή» ισοπαλία η Γουλβς με τη Λέστερ, εύκολα η Τότεναμ τη Γουέστ Μπρομ

Ισόπαλο χωρίς σκορ έληξε το ματς της Γουλβς με τη Λέστερ, με δύο γκολ σε 4 λεπτά τελείωσε τη Γουέστ Μπρομ η Τότεναμ.

Για την 23η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, Γουλβς και Λέστερ αναδείχτηκαν ισόπαλες με 0-0 και η Τότεναμ νίκησε με 2-0 την Γουέστ Μπρομ που βρίσκεται σε πλέον σε δύσκολη βαθμολογική θέση.

Η πρώτη ευκαιρία του παιχνιδιού έγινε στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης όταν ο Τραορέ έκανε πολύ ωραία ατομική ενέργεια, πάτησε περιοχή αλλά το σουτ που επιχείρησε το σταμάτησε ένας αμυντικός και κατέληξε κόρνερ.

Αρκετά λεπτά αργότερα, στο 34′, ο Μάντισον έκανε ένα σπριντ και μπήκε στη περιοχή, όμως το σουτ που έκανε δεν βρήκε στόχο. Το 0-0 ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο πλέον, στο 48ο λεπτό ο Νέβες σούταρε από καλή θέση αλλά η προσπάθειά του θα καταλήξει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, άουτ.

Ευκαιρία μετά από αρκετά λεπτά στο 73′, όπου έπειτα από μια σέντρα στην περιοχή, ο Μπάρνς έγινε αποδέκτης όμως το σουτ που έκανε ήταν πολύ άστοχο.

Στο 78′ μετά από σέντρα, ο Φάμπιο Σίλβα έγινε αποδέκτης και εκτέλεσε, αλλά ο Σμάιχελ απέκρουσε εντυπωσιακά.

Στο 90+2′ κοντά στο γκολ η Λέστερ με τον Βάρντι που έπιασε μια κεφαλιά που όμως δεν βρήκε εστία, περνώντας ελάχιστα άουτ.

Τίποτα άλλο δεν έγινε, το 0-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Κίτρινες: 32′ Έβανς, 45+1′ Νέβες, 54′ Σογιουντσού, 62΄Μάντισον

Γούλβς (Εσπιρίτο): Πατρίσιο, Τζόνι (49′ Χόεβερ), Κίλμαν, Κόαντι, Σεμέντο, Μουτίνιο, Νέβες (88′ Γκιμπς-Γουάιτ), Ντεντόνκερ, Τραορέ, Νέτο, Γουίλιαν Ζοσέ (61′ Σίλβα).

Λέστερ (Ρότζερς): Σμάιχελ, Περέιρα, Τζάστιν, Σογιουντσού, Έβανς, Τίλεμανς, Πέρεζ (61′ Αλμπράιτον), Μπάρνς, Μάντισον, Τσουντούρι, Ιχενάτσιο (61′ Βάρντι).

Τότεναμ- Γουέστ Μπρομ 2-0

Η Τότεναμ επικράτησε της Γουέστ Μπρομ με σκορ 2-0 και βρίσκεται πλέον στην 7η θέση έχοντας μαζέψει 36 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι στην 19η με μόλις 12 βαθμούς. Σκόρερ για την ομάδα του Μουρίνιο ήταν ο Κέιν στο 54′ και ο Σον στο 58′.

Κίτρινες: 64′ Λαμέλα, 77′ Σνόντγκρας, 90+5′ Γκάλαχερ

Τότεναμ (Μουρίνιο): Γιορίς, Αλντερβάιρελντ, Οριέ (68′ Ντόχερτι), Ντέιβις, Σάντσες, Χόιμπιεργκ, Εντομπέλε, Σον (90+3′ Σκάρλετ), Λαμέλα (74′ Μπέργκβαϊν), Λούκας, Κέιν.

Γουέστ Μπρομ (Αλαρντάις): Τζόνστον, Ατζάγι, Μπάρτλεϊ, Τάουνσεντ, Πέλτιερ, Σόγερς (78′ Γιουκουσλού), Γκάλαχερ, Γκραντ (69′ Φίλιπς), Σνόντγκρας (80′ Περέιρα), Μάιτλαντ-Νάιλς, Ντιανέ