“Λευκή” ισοπαλία μεταξύ Άρσεναλ και Κρίσταλ Πάλας

Σε κακό παιχνίδι με λίγες φάσεις, Άρσεναλ και Κρίσταλ Πάλας αναδείχτηκαν ισόπαλες χωρίς σκορ.

Για την 18η αγωνιστική της Premier League σε ένα ματς με ελάχιστες φάσεις η Άρσεναλ αναδείχτηκε ισόπαλη, στο Έμιρεϊτς, με την Κρίσταλ Πάλας χωρίς σκορ (0-0).

Οι “κανονιέρηδες” είναι πλέον στην 11η θέση με 24 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται στην 13η με 23 βαθμούς.

Η πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι έγινε στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης όταν ο Ομπαμεγιάνγκ σούταρε από καλό σημείο, αλλά ο Γκουάιτα απέκρουσε ενστικτωδώς.

Αρκετά λεπτά μετά, στο 39′, έγινε σέντρα στη περιοχή, ο Μπεντέκε έπιασε τη κεφαλιά, όμως ο Λένο έπεσε και έκανε μια εντυπωσιακή απόκρουση. Αυτή ήταν και η τελευταία ευκαιρία του πρώτου 45λέπτου που τελείωσε με μια κλασική ευκαιρία για κάθε ομάδα.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν χειρότερο, χωρίς καθόλου ρυθμό και ελάχιστες ευκαιρίες που δεν ήταν καν αξιόλογες, το τελικό 0-0 αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα.

Κίτρινες: 42′ Τόμκινς, 67′ Νταβίντ Λουίζ

Αρσενάλ (Αρτέτα): Λένο, Νταβίντ Λουίζ, Χόλντινγκ, Μέιτλαντ-Νάιλς (65′ Πεπέ), Μπεγιερίν, Τσάκα, Θεμπάγιος (69′ Τόμας) , Σάκα, Ομπαμεγιάνγκ, Σμίθ Ρόουε, Λακαζέτ (81′ Νκέτια).

Κρίσταλ Πάλας (Χόντσον): Γκουάιτα, Μίτσελ, Κουγιάτε, Τόμκινς, Γουάρντ, Τάουντσεντ, ΜακΆρθουρ, Μιλιβόγεβιτς (89′ ΜακΚάρθι), Έζε, Μπεντέκε (81′ Αγιού), Ζαχά.