Στον τελικό του Σούπερ Κόπα η Αθλέτικ Μπιλμπάο

H Μπιλμπάο κατάφερε να αποκλείσει τη Ρεάλ Μαδρίτης και να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό του Σούπερ Κόπα, όπου θα αντιμετωπίσει τη Μπαρτσελόνα

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο επικράτησε της Ρεάλ Μαδρίτης με 1-2 στον ημιτελικό του Σούπερ Κόπα που διεξήχθη στο Ροζαλέδα της Μάλαγα.

Αν και η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν καταιγιστική και είχε το πάνω χέρι στο παιχνίδι, τόσο η μεγάλη προσπάθεια της Μπιλμπάο, όσο και η μεγάλη έλλειψη τύχης των Μαδριλένων, έδωσαν το εισιτήριο του μεγάλου τελικού στα ”Λιοντάρια”, οπού θα αντιμετωπίσουν την Μπαρτσελόνα.

Η Ρεάλ είχε δοκάρια, γκολ που δεν μέτρησαν, πολλές κλασσικές ευκαιρίες, αλλά και την κατοχή του αγώνα, όμως τα δύο γκολ του Ραούλ Γκαρθία ήταν αρκετά για να δώσουν την πρόκριση στην ομάδα του. Το γκολ των Μαδριλένων πέτυχε ο Καρίμ Μπενζεμά.

Η Μπιλμπάο άνοιξε το σκορ από νωρίς. Μόλις στο 18′ λεπτό Ραούλ Γκαρθία, που πήρε μπαλιά ακριβείας μέσα στην περιοχή από τον  Ντάνι Γκαρθία, εκτέλεσε υποδειγματικά τον Κουρτουά στην κάτω δεξιά γωνιά, κάνοντας το 0-1.

Στο 37′ λεπτό ο Λούκας Βάθκεθ έκανε ένα αντικανονικό μαρκάρισμα εντός της μεγάλης περιοχής της ομάδας του, δίνοντας την ευκαιρία στα ”λιοντάρια” να διπλασιάσουν τα τέρματα τους από την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση πέναλτι ανέλαβε ο Ραούλ Γκαρθία, ο οποίος ευστόχησε και διπλασίασε τα δικά του τέρματα, αλλά και της ομάδας (0-2).

Η Ρεάλ Μαδρίτης είχε πολλές ευκαιρίες να βρει δίχτυα, όμως η τύχη ήταν ένας από τους παράγοντες που έπαιξαν ρόλο.

Στο 62′ λεπτό ο Ασένσιο εξαπέλυσε ένα πολύ καλό σουτ, όμως η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.

Μόλις 7 λεπτά μετά ο Ασένσιο έκανε άλλο ένα εξαιρετικό σουτ και πέτυχε για άλλη μια φορά το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Σιμόν, ο οποίος ήταν και τις δύο φορές πολύ τυχερός.

Στο 73′ λεπτό ο Μπενζεμά μείωσε σε 2-1. Ο Γάλλος στράικερ της ”Βασίλισσας” εκμεταλλεύτηκε άψογα την σέντρα ακριβείας του Καζεμίρο, και μείωσε την διαφορά τερμάτων δίνοντας άλλο ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού.

Λίγο έλειψε να καθαρίσει το ματς η Μπιλμπάο στο 80′ λεπτό με τον Βιγιαλίμπρε, όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον Κουρτουά ο οποίος έκανε μια εξαιρετική απόκρουση.

Η Ρεάλ πέτυχε το 2-2 τρία λεπτά μετά με τον Μπενζεμά, όμως ο διαιτητής κοστολόγησε οφσάιντ, και το παιχνίδι διακόπηκε για ελάχιστο χρόνο, αφού τα παράπονα και οι αμφιβολίες, τόσο των παικτών, όσο και των ανθρώπων της Βασίλισσας από τον πάγκο ήταν πάρα πολλά.

Στο 88′ λεπτό η Ρεάλ έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Σέρχιο Ράμος να ισοφαρίσει. Ο αρχηγός της ”Βασίλισσας” πήρε μια φοβερή κεφαλιά μέσα στην περιοχή όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας του Σιμόν.

Στο 90+7′ ο διαιτητής του παιχνιδιού επανεξέτασε στο VAR μια φάση που είχε γίνει λίγο νωρίτερα, καθώς οι παίκτες της Ρεάλ διαμαρτυρήθηκαν έντονα πως υπήρξε παραβίαση εντός της περιοχής και έπρεπε να δοθεί πέναλτι. Έπειτα από την βοήθεια του VAR ο διαιτητής της αναμέτρησης υπέδειξε πως δεν υπήρξε καμία παραβίαση και σφύριξε αμέσως την λήξη του αγώνα.

Κίτρινες: 37′ Βάθκεθ, 56′ Κάπα, 83′ Γκαρθία, 84′ Κρόος, 88′ Σιμόν

Σκόρερ: 18’+38′ Γκαρθία, 73′ Μπενζεμά

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζιντάν): Κουρτουά, Βάθκεθ, Βαράν (46′ Νάτσο), Ράμος, Μεντί, Μόντριτς (67′ Βαλβέρδε), Καζεμίρο, Κρόος, Αζάρ (67′ Ζούνιορ), Μπενζεμά (88′ Ντίας), Ασένσιο

Αθλέτικ Μπιλμπάο (Μαρθελίνο): Σιμόν, Κάπα (68′ Λέκουε), Νούνιεθ, Μαρτίνεθ, Μπαλενθιάγα (79′ Μορσίγιο), Ντε Μάρκος, Βενσεντόρ (67′ Βεσγκά), Γκαρθία, Μουνιαίν (71′ Ρεμίρο), Γουίλιαμς, Ρ.Γκαρθία (79′ Βιγιαλίμπρε)