Λιγκ Καπ Βόλεϊ: Πήρε το “Χρυσό σετ” και μαζί την πρόκριση στον τελικό ο Ολυμπιακός

Την πρόκριση στον τελικό του Λιγκ Καπ “Νίκος Σαμαράς” πήρε ο Ολυμπιακός. Ο ΠΑΟΚ φιλοξένησε στην Πυλαία τους “ερυθρόλευκους”, στο δεύτερο παιχνίδι των ημιτελικών της διοργάνωσης όπου επικράτησαν αρχικά με 3-0 σετ, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα στο Ρέντη, αλλά ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που πήρε το “χρυσό σετ” με 15-9 και μαζί την πρόκριση.

Στον διπλό τελικό θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό, ο οποίος προκρίθηκε με αντίπαλο τον Φοίνικα Σύρου.

Ένα απόλυτα ισορροπημένο πρώτο σετ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ κατάφεραν να πάρουν διαφορά μέχρι και +4 (12-8, 17-13, 18-14). Οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να γυρίσουν το σκορ και να προηγηθούν στο τέλος με 23-24, ωστόσο δεν εκμεταλλεύτηκαν το πλεονέκτημα, οι γηπεδούχοι γύρισαν το σκορ και κατέκτησαν το πρώτο σετ με 26-24.

Καλύτερο ξεκίνημα στο δεύτερο σετ για τους Θεσσαλονικείς που βρίσκονταν σταθερά μπροστά στο σκορ. Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε μέχρι και +4 στο 10-6, ο Ολυμπιακός έβγαλε όμως αντίδραση και ισοφάρισε στο 14-14 και πέρασε μπροστά στο σκορ 14-15. Οι Πειραιώτες δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το πλεονέκτημα και το έχασαν γρήγορα και εύκολα. Οι “ασπρόμαυροι” πήραν ψυχολογία και μετά το 18-18, έφτασαν την διαφορά στο +4 ξανά, με το 23-19 και στην συνέχεια με το 25-21 έκανε το 2-0 σετ.

Ο δικέφαλος του Βορρά ξεκίνησε καλά με το 2-0, ωστόσο οι παίκτες του Ολυμπιακού ισοφάρισαν γρήγορα και πέρασαν μπροστά, φτάνοντας μέχρι το +2 στο 3-5 και 4-6. Η αντίδραση από την πλευρά του ΠΑΟΚ έφερε την ανατροπή, μετά και από συνεχόμενα λάθη στις άμυνες από τους ερυθρόλευκους. Στα μισά του σετ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 11-11. Ο ΠΑΟΚ απέκτησε διαφορά με το 17-13 και παρόλο που “κατέβαζε” την διαφορά ο Ολυμπιακός είχαν το πάνω χέρι και πήρε το σετ με 25-22, κάνοντας το 3-0.

Το παιχνίδι μετά το 3-0 σετ του ΠΑΟΚ οδηγήθηκε στο “χρυσό σετ” που θα έκρινε την πρόκριση στον τελικό του Λιγκ Καπ.

Ο ΠΑΟΚ είχε την ψυχολογία με το μέρος του και έκαναν με άσσο το 1-0. Οι ερυθρόλευκοι γύρισαν και έκαναν το 1-2, αποκτώντας πλεονεκτήματα δύο πόντων στην συνέχεια 2-4. Κακές επιθέσεις από τους Θεσσαλονικείς, με τον Ολυμπιακό να φτάνει σε ένα σημαντικό +4 με το 4-8. Η ομάδα του Πειραιά έβγαλε αντίδραση στο 4ο σετ, πήρε ψυχολογία και φάνηκε πιο συγκεκριμένη από την ομάδα του ΠΑΟΚ. Οι ερυθρόλευκοι είχαν αποκτήσει ένα πολύ σημαντικό προβάδισμα στο 8-14. Τελικά ο Ολυμπιακός θα πάρει το “χρυσό σετ” με ευκολία, με 15-9 και παράλληλα την πρόκριση στον τελικό του Λιγκ Καπ.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Παπακοσμάς. Παρατηρητής: Μιχελινάκης. Κομισάριος: Βαρθαλίτης. Επόπτες: Δρανίτσας, Τοσουνίδης. Γραμματεία: Κουμπλή.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 16-13, 20-21, 26-24

2ο σετ: 8-5, 16-15, 21-19, 25-21

3ο σετ: 8-7, 16-13, 21-19, 25-22 Χρυσό σετ: 09-15

Τα σετ: 3-0 (26-24, 25-21, 25-22). Χρυσό σετ 09-15 σε 142΄. Πρόκριση Ολυμπιακός Σ.ΦΠ.

ΠΑΟΚ (Κώστας Δεληκώστας): Μάρσαλ 15 (10/23 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 70% υπ. – 48% άριστες), Χαραλαμπίδης 2 (2/4 επ.), Φιλίποφ 4 (1/2 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Βαν Ντάικ 12 (10/36 επ., 2 άσσοι), Τακουρίδης 9 (6/8 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ιλίνιχ 8 (8/21 επ., 59% υπ. – 29% άριστες) / Στεφάνου (λ, 59% υπ. – 36% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Γάτσης 6 (2/2 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σωτηρίου, Εφραιμίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Φερνάντο Μουνιόθ): Φίνγκερ 14 (12/30 επ., 2 μπλοκ), Πετρέας 6 (1/3 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Χουσάι 12 (9/24 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 52% υπ. – 29% άριστες), Βουλκίδης 9 (7/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκέργκι 7 (6/15 επ., 1 άσσος, 37% υπ. – 26% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 50% υπ. – 20% άριστες), Στιβαχτής, Ασπιώτης 3 (3/5 επ.), Κουμεντάκης 8 (8/12 επ., 60% υπ. – 33% άριστες), Ριζόπουλος.