Στους «16» του Κυπέλλου ο Παναθηναϊκός

Το εισιτήριο για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε ο Παναθηναϊκός κόντρα στην Παναχαϊκή στο ΟΑΚΑ, καθώς νίκησε με 2-0.

Οι πράσινοι είχαν ήδη κάνει το πρώτο βήμα στην Πάτρα, αφού είχαν επικρατήσει με 3-1 και απόψε με το γκολ του Κολοβού και του Καμπετσή σφράγισαν την πρόκριση.

Ο αγώνας

Μόλις στο 12ο λεπτό ο Παναθηναϊκός προσπάθειες να απειλήσει, χωρίς επιτυχία. Τρία λεπτά αργότερα απάντησε η Παναχαϊκή με τον Αντωνακόπουλο, αλλά ούτε αυτός κατάφερε να σκοράρει. Στο 23’ ο Σερπέζης σούταρε, αλλά έδιωξε ο Καπούταγλης. Ο Νούνες έκανε την προσπάθεια του στο 39’ αλλά δεν τα κατάφερε.

Ο Αποστολάκης στο 52’ έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Κολοβός έκανε το σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-0 για τον Παναθηναϊκό. Στο 61’ ο Κολοβός έβγαλε ωραία σέντρα στον Καμπετσή και αυτός με τη σειρά του, με ωραίο πλασέ, ήρθε να διαμορφώσει το τελικό 2-0 για το Τριφύλλι.

Κίτρινες: Τσελεπίδης, Αλεξανδρόπουλος

Παναθηναϊκός: Διούδης, Αποστολάκης, Μαυρομμάτης, Κολοβέτσιος (38’ Αλεξανδρόπουλος), Ζαγαρίτης, Κουρμπέλης, Νούνες, Μπεκ (63’ Φάουστο), Σερπέζης (63’ Βαγιαννίδης), Κολοβός, Καμπετσής

Παναχαϊκή: Καπούταγλης, Πατάπης, Πατρώνης, Τσελεπίδης (60’ Κολ), Ιντζόγλου, Παπατόλιος, Μουστακόπουλος, Λινάρδος, Μασούρας, Μαυριάς (74’ Κυνηγόπουλος), Αντωνακόπουλος (69’ Μωραΐτης)

Βόλος-Πανσερραϊκός

Νωρίτερα, στα πέναλτι κρίθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στον Βόλο και τον Πανσερραϊκό, αφού οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 1-1 και η αναμέτρηση οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί ο Βόλος πήρε την πρόκριση με 4-2.

Ο Μάντζης στο 37ο λεπτό άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης για τους γηπεδούχους. Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ο Κοντσι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων πέτυχε το τελικό 1-1.

Λαμία-Αιολικός Μυτιλήνης

Το εισιτήριο για τους «16» πήρε και η Λαμία απέναντι στον Αιολικό Μυτιλήνης, καθώς επικράτησε με 3-0.

Ο Βλαχομήτρος μόλις στο 13ο λεπτό με κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους και τρία λεπτά αργότερα ο Βασιλογιάννης έκανε το 2-0. Ο ίδιος στο 69’ πέτυχε το τελικό 3-0.