Ligue 1: Ανατροπή Ευρώπης για τη Λιλ- Απομακρύνεται από τη δεύτερη θέση η Μαρσέιγ

Σημαντική νίκη στην προσπάθειά της να εξασφαλίσει ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο πέτυχε η Λιλ απέναντι στη Μαρσέιγ

Στο πλαίσιο της 36η αγωνιστικής της Ligue 1, η Λιλ επικράτησε με 2-1 της Μαρσέιγ στο Πιερ Μορουά.

Οι γηπεδούχοι πήραν τους τρεις βαθμούς που τους ανεβάζουν στους 63β και στην 5η θέση (μόλις τέσσερις πάνω από την 6η Ρενς που έχει παιχνίδι λιγότερο) που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο για το Europa Conference League.

Το πρώτο γκολ ήρθε στο 29ο λεπτό από τον Κλος, έπειτα από αριστουργηματική πάσα του Μαλινόφσκι.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε διαφορετικά. Η Λιλ μπήκε δυνατά και ισοφάρισε στο 49’ με πέναλτι του Τζόναθαν Ντέιβιντ που έφτασε τα 22 γκολ στο πρωτάθλημα και βρίσκεται στην τρίτη θέση των σκόρερ στην Ligue 1.

Δώδεκα λεπτά αργότερα, ο Αλέξις Σάντσες βρήκε δίχτυα, με τον διαιτητή να ακυρώνει το γκολ, αφού ο Χιλιανός βρισκόταν σε θέση οφσάιντ. Η Λιλ συνέχιζε να πιέζει, δημιουργώντας συνθήκες για γκολ και στο 72’ ο Καμπελά έβγαλε τη σέντρα για τον Μπαμπά στην μικρή περιοχή και ο Ιβοριανός σκόραρε με κεφαλιά.

Λυών-Μονακό 3-1 (38΄ Λακαζέτ, 57΄ Κακιουρέ, 78΄ Τσέρκι – 2΄ Μπεν Γεντέρ)

Ναντ-Μονπελιέ 0-3 (38΄ Φερί, 47΄ Νορντέν, 88΄ Σακό)

Λιλ-Μαρσέιγ 2-1 (50΄πεν. Ντέιβιντ, 72΄ Μπάμπα – 29΄ Κλος)