Serie A: Καταιγιστικές ήταν η Μίλαν και η Μπολόνια

Από πέντε γκολ έριξαν η Μίλαν και Μπολόνια.

Για την 36η αγωνιστική του Ιταλικού πρωταθλήματος, η Μίλαν  νίκησε 5-1 την ουραγό Σαμπντόρια στο Σαν Σίρο. Με το ίδιο σκορ νίκησε η Μπολόνια την Κρεμονέζε. Η Αταλάντα πήρε το τρίποντο με 3-1 επί της Βερόνα.

Η Μίλαν, λίγες ημέρες μετά τον αποκλεισμό της από τους ημιτελικούς του Champions League, νίκησε 5-1 την Σαμπντόρια παίρνοντας τους τρεις βαθμούς και  ιέζουν την Λάτσιο για μια θέση στην τετράδα. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «ροσονέρι» ο Ζιρού, ο οποίος σημείωσε χατ-τρικ στο το 23′, στο 29′ (με πέναλτι) και στο 68′. Ο Λεάο  άνοιξε το σκορ στο 9’. Η Σαμπντόρια απάντησε στο 20’ με τον Κουλιαρέλα.

Η Αταλάντα πέτυχε νίκη Ευρώπης επικρατώντας με 3-1 επί της Βερόνα,  για τους φιλοξενούμενους ο Λάζοβιτς άνοιξε το σκορ στο 11’. Ο Ζαπακόστα έφερε το ματς στα ίσια στο 22’.  Στο 53′ ο Πάσαλιτς αξιοποίησε τον τραγικό υπολογισμό του αντίπαλου πορτιέρε, Μοντιπό, για να γράψει το 2-1. Ο  Χόιλουντ έκανε το τελικό 3-1.

Η Μπολόνια έριξε στο καναβάτσο την Κρεμονέζε διαλύοντάς την με 5-1. Οι Αρναουτοβιτς,Φέργκινσον,Πος,Ορσολίνι και Σανσόνε οι δράστες για την Μπολόνια. Στις καθυστερήσεις η Κρεμόνεζε πέτυχε ένα γκολ με τον Τσιοφόνι.