Ligue 1: Καθάρισε τη Λανς, πάτησε κορυφή η Παρί

Με νίκη επί της Λανς, η Παρί Σεν Ζερμέν ανέβηκε στην κορυφή του γαλλικού πρωταθλήματος

Η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε εντός έδρας με 2-1 της Λανς, για την 35η αγωνιστική της Ligue 1.

Οι Παριζιάνοι έχουν 75 βαθμούς και βρίσκονται στην κορυφή με δύο περισσότερους από τη Λιλ, η οποία παίζει αργότερα με τη Νις.

Τα τέρματα για τους γηπεδούχους πέτυχαν ο Νεϊμάρ στο 33ο λεπτό με ωραίο τελείωμα και ο Μαρκίνιος στο 59′ με κεφαλιά, μετά από κόρνερ. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 61ο λεπτό με τον Γκαναγκό.

Στο 83ο λεπτό βρήκαν κι άλλο γκολ με τον Ικάρντι, αλλά αυτό δεν μέτρησε τελικά, καθώς μετά από εξέταση του VAR, ο Βεράτι στο ξεκίνημα της φάσης ήταν οφσάιντ.

Πλην του Εμπαπέ που είναι τραυματίας, ο Ποκετίνο απέκτησε κι άλλον «πονοκέφαλο» ενόψει της ρεβάνς με τη Μάντσεστερ Σίτι για τα ημιτελικά του Champions League, καθώς ο Κόλιν Ντάγκμπα αποχώρησε τραυματίας, με τον Τίλο Κέρερ να περνάει στη θέση του.