Έλτσε – Ατλέτικο Μαδρίτης: Ξέφυγαν και βλέπουν πρωτάθλημα οι “ροχιμπλάνκος”

Η Ατλέτικο επικράτησε εκτός έδρας της Έλτσε και ξέφυγε με 5 βαθμούς, πριν από το ντέρμπι με τη Μπαρτσελόνα στο “Καμπ Νόου” που θα κρίνει πολλά.

Σε ένα καθοριστικό παιχνίδι για τον τίτλο η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε με 0-1 της Έλτσε στο “Μανουέλ Μαρτίνεθ Βαλέρο” και οι “ροχιμπλάνκος” έκαναν το χρέος τους, φεύγοντας με τη νίκη, χάρη σε γκολ του Μάρκος Γιορέντε.

Ο Γιορέντε στο 23′ άνοιξε το σκορ ύστερα από ένα ακυρωθέν γκολ του Λουίς Σουάρες, ενώ στο 2ο μέρος ο Ουρουγουανός κέρδισε πέναλτι που επίσης ακυρώθηκε (σωστά) λόγω VAR σε χέρι αντιπάλου. Στα τελευταία λεπτά, όμως, η ομάδα του Φραν Εσκριμπά άρχισε να χάνει ευκαιρίες, με αποκορύφωμα το πέναλτι που κέρδισε στο 88′ σε χέρι του Γιορέντε και που εκτέλεσε στις καθυστερήσεις ο Φιδέλ. Η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι του Γιαν Όμπλακ και τελικά το 12ο φετινό γκολ στο πρωτάθλημα του Ισπανού μέσου ήταν αρκετό για να δώσει τους 3 βαθμούς της νίκης.

Με τη νίκη αυτή, η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε άνοιξε την διαφορά στους 5 βαθμούς από τους αντιπάλους της, διασφάλισε ότι θα βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα για μία εβδομάδα ακόμα και πλέον πηγαίνει στο “Καμπ Νόου” για το ντέρμπι με την Μπαρτσελόνα.

ΕΛΤΣΕ: Γκατσανίγκα, Παλάσιος (46′ Μπαραγάν), Κάλβο, Γκονθάλεθ, Σάντσεθ (80′ Ροντρίγκεθ), Μορέντε (46′ Πιάτι), Γκούτι, Μαρκόνε (80′ Φεράντεθ), Φιδέλ, Μίγια (71′ Νίνο), Μπογέ

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Σάβιτς, Χιμένες (82′ Φελίπε), Ερμόσο, Τρίπιερ, Γιορέντε, Κοντογκμπιά, Λεμάρ (57′ Φέλιξ), Κορέα (65′ Κόκε), Σουάρες (82′ Σαούλ), Καράσκο

Εϊμπάρ – Αλαβές 3-0

«Τρίποντο» παραμονής για την Εϊμπάρ, αφού επικράτησε με 3-0 της Αλαβές για την 30η αγωνιστική της La Liga και μείωσε στους τρεις βαθμούς τη διαφορά της από την 17η Βαγιαδολίδ που ορίζει τη ζώνη του υποβιβασμο.

Μόλις τρία λεπτά χρειάστηκαν οι γηπεοδύχοι για να ανοίξουν το σκορ, ο Μπράιαν Χιλ έβγαλε ωραία στον Κίκε, ο δεύτερος σκόραρε και έγραψε το 1-0 μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης. Η Αλαβές δεν μπόρεσε να βρει κάποια καλή στιγμή, με το 1-0 να μένει μέχρι το τελικό σφύριγμα του πρώτου μέρους…

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Έιμπαρ μπήκε ακόμη πιο δυνατά και ο Κίκε πέτυχε το δεύτερο προσωπικό γκολ του , γράφοντας στο 50ο λεπτό το 2-0. Μάλιστα ο Ισπανός επιθετικός έφτασε στο χατ τρικ στο 59ο λεπτό, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 3-0.