Ligue 1: Νίκη της Μαρσέιγ επί της Μονακό

Εκτός έδρας νίκη της Μαρσέιγ επί της Μονακό.

Η Μαρσέιγ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι των ανατροπών στο «Λουί ΙΙ» με 3-2 επί της Μονακό, με το οποίο έπεσε η «αυλαία» της 15ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Ενόψει της διακοπής του πρωταθλήματος, λόγω του Μουντιάλ, οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για το «τρίποντο» για να μην χάσουν την επαφή τους με την κορυφή, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν μία απίστευτη ανατροπή στα τελευταία λεπτά και με το γκολ του Παγέτ στο 90΄+8 να παίρνουν το σπουδαίο «διπλό» και ν΄ ανεβαίνουν στην 4η θέση της βαθμολογίας, αφήνοντας τη Μονακό 6η θέση!

Οι φιλοξενούμενοι «πάγωσαν» το «Λουί ΙΙ» με τον Αλέξις Σάντσες στο 35΄, αλλά πριν κλείσει το ημίχρονο η Μονακό ισοφάρισε με το πέναλτι του Μπεν Γεντέρ στο 45΄. Το γκολ αυτό ανέβασε τη ψυχολογία των γηπεδούχων, που τελικά βρήκαν και δεύτερο γκολ στο 74ο λεπτό με τον Γερμανό, Κέβιν Βόλαντ.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι η ομάδα του Πριγκιπάτου θα έφετγε με τη νίκη, στο 83΄ ο Βερετού έφερε το ματς στα ίσα και στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Παγέτ έδωσε τη νίκη στην ομάδα της Μασσαλίας.