Ligue 1: Νίκησε η Λιόν τη Μονακό

Νίκη της Λιόν επί της Μονακό.

Με δύο γκολ στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης, η Λιόν έκαμψε την αντίσταση της Μονακό στο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής, με 2-0. Οι «Λιονέ» άνοιξαν το σκορ στο 75ο λεπτό με πέναλτι του Εκαμπί και διπλασίασαν στο 90΄ με τον Ντεναγέρ, πλησιάζοντας τη δεύτερη Λανς στους δύο βαθμούς, αλλά με παιχνίδι περισσότερο.

Νωρίτερα, «φρένο» στην ανοδική πορεία της Λιλ έβαλε η νεοφώτιστη Κλερμόν, νικώντας τη με 1-0. Οι πρωταθλητές είχαν τρεις σερί νίκες πριν τη διακοπή για τους αγώνες των Εθνικών ομάδων, αλλά ένα γκολ του Ενσιμπά στο 32΄ τους υποχρέωσε σε ήττα και -πιθανότατα- θα τους κοστίσει υποχώρηση κάποιων θέσεων στην κατάταξη.