Ligue 1: Νίκησε η Λυών, έστεψε πρωταθλήτρια την Παρί Σεν Ζερμέν

Ηττήθηκε η Μονακό από τη Λυών και επέτρεψε στην Παρί Σεν Ζερμέν να γίνει πρωταθλήτρια Γαλλίας.

Για την 31η αγωνιστική του Γαλλικού πρωταθλήματος, η Λυών νίκησε με 3-2 τη Μονακό. Η νίκη της Λυών έδωσε το πρωτάθλημα στην Παρί Σεν Ζερμέν μία ημέρα αργότερα. Οι «Παριζιάνοι» κατέκτησαν το 3o συνεχόμενο πρωτάθλημα (συνολικά έχει 12 )

Οι «Μονεγάσκοι» προηγήθηκαν στα πρώτα δευτερόλεπτα με τον Μπεν Γεντέρ, όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον Λακαζέτ στο 22’. Στο 26’ ο Μπενραχμά έκανε το 2-1. Όμως  Γεντέρ ισοφάρισε στο 60’. Το τελικό 3-2 το  διαμόρφωσε ο Φοφανά.

Η Μπρεστ επικράτησε εκτός έδρας της Ρεν με 5-4 οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 στο 9΄ με δύο τέρματα του Καλιμουέντο αλλά η Μπρεστ σημείωσε 4 γκολ στο διάστημα 11΄-66΄ και πήρε προβάδισμα με 4-2. Η Ρεν δεν το έβαλε κάτω και με δύο τέρματα στο 68΄ και στο 79΄ ισοφάρισε σε 4-4 για να πάρει τη νίκη η Μπρεστ στο 7’των καθυστερήσεων με τον Μπρασιέρ.