ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: Ανατροπή και φιλί ζωής στον ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ νίκησε την ΑΕΚ με φοβερή ανατροπή και έβαλε φωτιά στο πρωτάθλημα

Για την 8ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ 1, ο ΠΑΟΚ έκανε την ανατροπή με 3-2 κόντρα στην ΑΕΚ στην Τούμπα και πήρε φιλί ζωής για την διεκδίκηση του τίτλου.

Ο μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Κωνσταντέλιας με δύο τέρματα και γενικά με πολύ καλή εμφάνιση.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 3ο λεπτό με τον ΠΑΟΚ να ανοίγει το σκορ, με το γύρισμα του Μπάμπα στην περιοχή και την προβολή του Κωνσταντέλια να καταλήγει στα δίχτυα.

Πέντε λεπτά αργότερα, η ΑΕΚ έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Ο Πινέδα πήρε την μπάλα από τα αριστερά, πέρασε δύο παίχτες και με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στην εστία του ΠΑΟΚ για το 1-1.

Στο 19′ ο Ελίασον βρήκε τον Πινέδα στην περιοχή ο Μεξικανός έκανε την προσπάθεια με τον Κοτάρσκι να διώχνει με δυσκολία.

Στο 32′ ο Αραούχο μπήκε στην περιοχή έκανε το σουτ με τάκλιν αλλά ο Κοτάρσκι ήταν σε καλή θέση και αποσώβησε

Στο 37′ μετά το κόρνερ του Ζίβκοβιτς ο Κουλιεράκης πήρε την κεφαλιά με τον Αθανασιάδη να διώχνει σε κόρνερ.

Το δεύτερο μέρος ήταν δυνατό και σκληρό παιχνίδι αλλά δεν είχε πολλές καλές στιγμές μέχρι το 67ο λεπτό όπου ο Κωνσταντέλιας έκανε το σουτ με τον Αθανασιάδη να διώχνει σε κόρνερ.

Στην μοναδική φάση της στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ γύρισε το ματς. Ο Χατζισαφί εκτέλεσε κόρνερ, ο Σβαμπ έδιωξε προς την εστία του, ο Κοτάρσκι έκανε την επέμβαση εκεί που ήταν ο Βίντα και με το κεφάλι έκανε το 1-2.

Ο ΠΑΟΚ απάντησε άμεσα. Στο 81′ η άμυνα της ΑΕΚ βρέθηκε σε σύγχυση σε μία φαινομενικά εύκολη φάση με τον Κάλενς να διώχνει λανθασμένα πάνω στον Κωνσταντέλιας και ο νεαρός μέσος του ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει το ματς.

Στην συνέχεια, ο ΠΑΟΚ συνέχισε να πιέζει και για ακόμα μία φορά βρήκε τέρμα από στημένη φάση στο 90ο λεπτό κόντρα στην Ένωση. Οι ασπρόμαυροι κέρδισαν κόρνερ, η άμυνα της Ένωσης έδιωξε πάνω στον Σάστρε που με δυνατό σουτ που κόντραρε στα σώματα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έβαλε τον ΠΑΟΚ στο κόλπο του τίτλου.

Κίτρινες: Τόμας, Ότο, Κωνσταντέλιας – Ρότα, Αραούχο, Τσούμπερ.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ότο (46′ Σάστρε), Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Μεϊτέ, Σβαμπ (77′ Οζντόεφ), Α. Ζίβκοβιτς (77′ Ντεσπόντοφ), Τάισον (90’+3′ Βιεϊρίνια), Κωνσταντέλιας, Τόμας (70′ Σαμάτα).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα (78′ Λιβάι), Χατζισαφί, Βίντα, Κάλενς, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Πινέδα, Αραούχο (66′ Γκατσίνοβιτς), Ελίασον (65′ Άμραμπατ), Πόνσε (78′ Τσούμπερ).