Ligue 1: «Πικρή» αυλαία για Παρί, στο Europa η Ρεν – Σώθηκε η Ναντ

Ρεν και Ναντ οι κερδισμένες της τελευταίας αγωνιστικής

Στο πλαίσιο της τελευταίας (38ης ) αγωνιστικής της Ligue 1, η Παρί ΣΖ ήταν εμφανώς επηρεασμένη από το κακό κλίμα που επικρατεί στα αποδυτήρια, η Ναντ κατάφερε να παραμείνει στην κατηγορία, ενώ η Ρεν προσπέρασε την Λιλ και πήρε ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Η ονειρική χρονιά της  Λανς έκλεισε με το τρίποντο (1-3) επί της Οσέρ, η οποία υποβιβάστηκε μόλις ένα χρόνο μετά την άνοδό της. Η Λανς επιστρέφει στο Champions League μετά από 20 χρόνια, τερματίζοντας στην δεύτερη θέση πίσω από την Παρί.

Στους ομίλους του Europa League προκρίθηκε η Ρεν έπειτα από τη νίκη της απέναντι στη Μπρεστ (1-2). Για τη Ρεν τα δύο γκολ πέτυχε ο Μπουρίζο, ενώ ο Μπελκεμπλά μείωσε για την ομάδα της Βρέστης.

Στα προκριματικά του Conference League προκρίθηκε η Λιλ μετά την ισοπαλία με την Τρουά (1-1).

Η Λοριάν πήρε το τρίποντο στην έδρα της, στο ματς με τη Στρασμπούρ (2-1) τερματίζοντας στη 10η θέση της Ligue 1.

Στο Πριγκιπάτο η Μονακό ήττηθηκε από τη μέτρια φέτος Τουλούζ με 2-1 και δεν κατάφερε να πάρει κάποιο ευρωπαϊκό εισιτήριο. Η Τουλούζ ως κυπελλούχος Γαλλίας πήρε το εισιτήριο για το Europa League. Οι φιλοξενούμενοι στο 70’ άνοιξαν το σκορ με τον Αμπουκχάλ, με τον Μπεν Γιεντέρ να φέρνει το ματς σε ισορροπία πετυχαίνοντας το 18ο φετινό του γκολ. Στις καθυστερήσεις ο Χάλει με υπέροχη προσπάθεια  χάρισε το τρίποντο στην ομάδα του.

Υποβιβασμός, αλλά νίκη στην αυλαία για την Αζαξιό κόντρα στην Μαρσέιγ με 1-0. Οι Μασσαλοί τερμάτισαν στην 3η θέση που οδηγεί στο Champions League.

Νίκη και παραμονή στην κατηγορία για τη Ναντ επί της τελευταίας Ανζέ (1-0). Το «χρυσό» γκολ για τα «Καναρίνια» πέτυχε από κοντά ο Γκαναγκό στο 16ο λεπτό, μετά από ασίστ του Μπλας.

Η Νις ήταν εκπληκτική απέναντι στη Λυών, επικρατώντας εύκολα με 3-1 και στέρησε της την 5η θέση που οδηγεί στην Ευρώπη. Σε ένα παιχνίδι με φρενήρη ρυθμό, η Νις προηγήθηκε μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης, έπειτα από λάθος και αυτογκολ του Ζερόμ Μπόατεντγκ. Στο 28’ και στο 33’ ο Λαμπόρντ και ο Μοφί αντίστοιχα σκόραραν βάζοντας μπροστά της ομάδα τους με 3-0. Οι Λιονέ αντέδρασαν λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, όταν ο Ζεφινιό μείωσε σε 3-1 μετά από ωραία ατομική προσπάθεια.

Στο Παρίσι, το 11ο πρωτάθλημα θα γιορταστεί λιγότερο από τα υπόλοιπα, δεδομένου του κακού κλίματος που επικρατεί στην ομάδα. Ακόμα και το φινάλε επεφύλασσε πικρό τέλος για τους παίκτες του Γκαλτιέ που δεν τα κατάφεραν απέναντι στην Κλερμόν (2-3). Τελευταίο ματς για Μέσι και Ράμος, οι οποίοι αποχωρούν από την Παρί ΣΖ.

Η Ρεμς υποδέχθηκε τη Μονπελιέ σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι και έκλεισε με θετικό τρόπο την σεζόν, νικώντας με 1-0. Το μοναδικό γκολ του ματς πέτυχε ο Μπαλογκάν στο 28’.

Αζαξιό-Μαρσέιγ 1-0 (88΄ Βιδάλ)

Λοριάν-Στρασμπούρ 2-1 (10΄, 36΄ Φεβρ – 57΄ Μπελγκάρντ)

Μονακό-Τουλούζ 1-2 (78΄ Μπεν Γεντέρ – 70΄ Αμπουκλάλ, 90+4΄ Χίλι)

Μπρεστ-Ρεν 1-2 (35΄πεν. Μπελκεμπλά – 12΄, 45΄+ πεν. Μπουριγκό)

Ναντ-Ανζέ 1-0 (16΄ Γκανάγκο)

Νις-Λιόν 3-1 (5΄αυτ. Μπόατενγκ, 28΄ Λαμπόρντ, 33΄ Μοφί – 41΄ Ζεφίνιο)

Οσέρ-Λανς 1-3 (71΄ Νιανγκ – 19΄, 48΄ Κλοντ-Μορίς, 78΄ Οπέντα)

Παρί Σεν Ζερμέν-Κλερμόν 2-3 (16΄ Ράμος, 21΄πεν. Μπαπέ – 24΄ Γκαστιάν, 45΄+ Ζεφάνε, 63΄ Κιεΐ)

Ρεμς-Μονπελιέ 1-3 (28΄ Μπάλογκαν – 54΄, 76΄ Γουάχι, 59΄ Νορντέν)

Τρουά-Λιλ 1-1 (72΄ Λόπες – 52΄ Ντιακιτέ)