Serie Α: Στην 2η θέση η Λάτσιο

Με το τρίποντο έφυγε η Λάτσιο από την Έμπολι.

Για το 38η αγωνιστική του Ιταλικού πρωταθλήματος, η Λάτσιο νίκησε εκτός έδρας με 2-0 επί της Έμπολι.

Το σκορ για τους «Λατσιάλι» άνοιξε στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ο Ρομανιόλι και στις καθυστερήσεις ο Λουίς Αλμπέρτο διαμόρφωσε το τελικό 2-0, ενώ μετά την εξέλιξη αυτή, η φιναλίστ του τελικού του Champions League, Ίντερ, κατετάγη οριστικά 3η και 4η η Μίλαν, άσχετα με το αποτέλεσμα της κυριακάτικης (4/06) εντός έδρας αναμέτρησης με την Βερόνα.

Η υποβιβασμένη Κρεμονέζε είπε «αντίο» στους οπαδούς της με «τρίποντο» γοήτρου επί της Σαλερνιτάνα, με 2-0. Το ματς κρίθηκε από το πέναλτι του Μπουναϊούτο στο 28ο λεπτό και του Τσατζού στο 89’.