Ligue 1: Πήρε το ντέρμπι με τη Λυών η Παρί ΣΖ

Η Παρί Σεν Ζερμέν νίκησε τη Λυών και πάτησε κορυφή στο γαλλικό πρωτάθλημα

Η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε με 0-1 στην έδρα της Λυών, για την 8η αγωνιστική της Ligue 1

Το γκολ του Μέσι στο 5ο λεπτό έκρινε το ντέρμπι της αγωνιστικής. Οι Παριζιάνοι ήταν ανώτεροι σε όλο το πρώτο μέρος, αλλά στο δεύτερο έδωσαν χώρο στους γηπεδούχους. Στο τέλος ο Αργεντίνος μεσοεπιθετικός έφτασε κοντά και στο 0-2, αλλά η εκτέλεση φάουλ κατέληξε στο δοκάρι.

Η Παρί διατήρησε για 5ο ματς σε επίπεδο πρωταθλήματος το αήττητο στο «σπίτι» των «Λιονέ» (4-1-0) και συμπλήρωσαν τέσσερις συνεχόμενες νίκες εντός κι εκτός των τειχών, συμπεριλαμβανομένου του 3-1 επί της Μακάμπι Χάιφα για το Champions League.