Serie A: Τα βρήκαν σκούρα Ρόμα και Μίλαν

Αλώθηκαν Μίλαν και Ρόμα.

Για την 7η αγωνιστική του Ιταλικού πρωταθλήματος, Μίλαν και Ρόμα ηττήθηκαν αμφότερες από Νάπολι και Αταλάντα αντίστοιχα.

Η Νάπολι έδειξε στην Μίλαν ότι δεν αστειεύεται και επικράτησε με 2-1. Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι έβγαλε “μέταλλο πρωταθλητή” και με δύο καίρια χτυπήματα στο δεύτερο ημίχρονο, έφυγε από το Μιλάνο με ένα τεράστιο τρίποντο που μπορεί στο τέλος της σεζόν να αποδειχθεί καθοριστικό.

Στον αντίποδα οι «ροσονέρι» μετά τις δύο σερί νίκες τους επί της Ίντερ και της Σαμπντόρια, εμφανίστηκαν “άδειοι” από δυνάμεις απ’ τα σερί παιχνίδι και δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο απέναντι σε μία Νάπολι, που δάγκωνε απ’ το πρώτο λεπτό.

Το εύστοχο πέναλτι του Πολιτάνο στο 55′ έβαλε μπροστά στο σκορ τους «παρτενοπέι», με τη Μίλαν να απαντάει στο 69′ με τον Ζιρού. Η… χαρά των Μιλανέζων ωστόσο, δεν κράτησε πολύ, καθώς στο 78′ ο Τζιοβάνι Σιμεόνε -που είχε περάσει αλλαγή στο ματς 12 λεπτά νωρίτερα στη θέση του Ρασπαντόρι- εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Ρούι και διαμόρφωσε το τελικό 2-1 υπέρ της Νάπολι.

Νωρίτερα η Ρόμα δεν τα κατάφερε κόντρα στην Αταλάντα το γκολ του 19χρονου Τζόρτζιο Σκαλβίνι στο 35ο λεπτό, έδωσε στην Αταλάντα πολύ σπουδαία νίκη με 1-0 επί της Ρόμα στο «Ολίμπικο», για την 7η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος, και διατήρησε την αήττητη ομάδα του Τζιανπιέρο Γκασπερίνι στην κορυφή της κατάταξης.

Οι «τζιαλορόσι» είχαν την υπεροχή στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, είχαν κάποιες καλές ευκαιρίες (κυρίως με τον Εϊμπραχαμ), αλλά δεν μπόρεσαν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης και γνώρισαν τη δεύτερη ήττα τους στη φετινή Serie A.

Να σημειωθεί ότι στο 57’ αποβλήθηκε για έντονη διαμαρτυρία από τον πάγκο των γηπεδούχων ο Ζοσέ Μουρίνιο