Ligue 1: Στην ισοπαλία έμεναν Μαρσέιγ και Μονακό

Μεγάλη ευκαιρία έχασε η Μαρσέϊγ να πλησιάσει την Παρί.

Για την 20η αγωνιστική του Γαλλικού πρωταθλήματος, η Μαρσέιγ κόλλησε στην ισοπαλία 1-1 με την Μονακό στο «Βελοντρόμ».

Οι δύο αντίπαλοι συμβιβάστηκαν με τον ένα βαθμό αν και το αποτέλεσμα δεν εξυπηρέτησε καμία από τις ομάδες, αφού οι μεν Φωκαείς είδαν τη Λανς να τους προσπερνά και να μένει μόνη δεύτερη, οι δε Μονεγάσκοι έχασαν την ευκαιρία να πλησιάσουν την πρώτη τριάδα.

Η Μονακό πέρασαν μπροστά στο σκορ με αυτογκόλ του Ζορντάν Βερετού στο 17’, όμως ο Αλέξις Σάντσες ισοφάρισε δύο λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου.

Μετά το γκολ Μαρσέϊγ πίεσε την Μονακό ωστόσο δεν κατάφερε να πετύχει το γκολ  μένοντας στους 43 βαθμούς, έναντι 47 των Παριζιάνων. Η Μονακό έμεινε στην 4η θέση με 38 βαθμούς.