Σήκωσε το League Cup Πορτογαλίας η Πόρτο

Η Πόρτο ήταν η νικήτρια του League Cup Πορτογαλίας, νικώντας στον τελικό τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας

Η Πόρτο επικράτησε με 2-0 της Σπόρτινγκ Λισαβόνας στον τελικό που διεξήχθη στη Λεϊρία και πανηγύρισε το League Cup Πορτογαλίας.

Το σκορ άνοιξε για τους “δράκους” στο 10ο λεπτό ο Εουστάκιο. Στη συνέχεια τα «λιοντάρια» πίεσαν για την ισοφάριση και στο 13′ ο Έντουαρντς έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά ακυρώθηκε από το VAR ως οφσάιντ.

Στο 36’ η Σπόρτινγκ είχε δύο δοκάρια στην ίδια φάση, με τη σέντρα-σουτ του Πόρο αρχικά και το πλασέ του Πέδρο Γκονσάλβες στη συνέχεια. Στο 68ο λεπτό η Σπόρτινγκ έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Παουλίνιο με 2η κάρτα, δυσκολεύοντας το έργο της ομάδας του Αμορίμ.

Τελικά η Πόρτο σφράγισε την κούπα, χάρις το γκολ του Μαρκάνο στο 86′ και πανηγύρισε το League cup Πορτογαλίας.