Ligue 1: “Τριάρα” της Παρί, με όργια Εμπαπέ – Μέσι

Με τον Εμπαπέ να σκοράρει δις και τον Μέσι να είναι εξαιρετικός η Παρί Σεν Ζερμέν πέρασε εύκολο βράδυ απέναντι στην Αζαξιό.

Η Παρί Σεν Ζερμέν έκανε περίπατο στο Φρανσουά Κοτί απέναντι στην Αζαξιό με 0-3 και συνέχισε τις καλές τις εμφανίσεις για το Γαλλικό πρωτάθλημα.

Οι Παριζιάνοι έφτασαν τις δέκα νίκες σε δώδεκα αγώνες και τους 32 βαθμούς όντας στην κορυφή της βαθμολογίας με οκτώ πόντους ασφαλείας από την Λοριάν που ακολουθεί με 26 έχοντας ένα παιχνίδι λιγότερο. Η γηπεδούχος Αζαξιό παρέμεινε στην 18η θέση με 8 πόντους σε ισάριθμα με την Παρί ματς και βρίσκεται στο -1 από τις Οσέρ και Ρεμς που μοιράζονται την 16η θέση που οδηγεί στην παραμονή.

Η ομάδα του Γκαλτιέ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων καθόλη την διάρκεια της αναμέτρησης και δεν δυσκολεύτηκε να βρει τον δρόμο για τα δίχτυα με τον Κίλιαν Εμπαπέ στο 24ο λεπτό μετά την όμορφη πάσα του Λιονέλ Μέσι. Οι δύο τους συνεργάστηκαν ακόμα δύο φορές για τα επόμενα δύο γκολ της ομάδας από το Παρίσι. Αρχικά, ο Εμπαπέ ετοίμασε το 2-0 για το Μέσι στο 78ο λεπτό και ο Αργεντινός τέσσερα λεπτά αργότερα βρήκε τον Γάλλο επιθετικό στην περιοχή και ο νεαρός σέντερ φορ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα.

Σκόρερς: 24′, 82′ Εμπαπέ, 78′ Μέσι