Πορτογαλία: Πήρε το ντέρμπι με την Πόρτο η Μπενφίκα

Έφυγε με το διπλό από το Ντραγκάο επί της Πόρτο η Μπενφίκα

Για την 10η αγωνιστική του πορτογαλικού πρωταθλήματος, η Μπενφίκα επικράτησε με 0-1 της Πόρτο στο Ντραγκάο, στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής.

Οι “αετοί” ήταν ξανά πειθαρχημένοι και σοβαροί, φτάνοντας στην 9η νίκη τους σε 10 αγώνες (έχουν μόνο μία ισοπαλία με την Γκιμαράες). Η αποβολή του Στέφεν Εουστάκιο, ο οποίος αντίκρισε δύο κίτρινες κάρτες σε διάστημα 4 λεπτών (24′ και 27′) έφερε από νωρίς σε δύσκολη θέση τους γηπεδούχους, οι οποίοι δεν μπορούσαν να απειλήσουν.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπενφίκα βγήκε ακόμη πιο μπροστά για να κυνηγήσει το γκολ και το πέτυχε στο 72ο λεπτό με τον Ράφα Σίλβα, έπειτα από ασίστ του Ντάβιντ Νέρες. Αυτό ήταν το 8ο φετινό τέρμα του 29χρονου μέσου σε 19 ματς σε όλες τις διοργανώσεις (έχει και 4 ασίστ).

Ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος ήταν βασικός για άλλο ένα παιχνίδι κάτω απ’ τα γκολπόστ της Μπενφίκα, πραγματοποιώντας ξανά πολύ σταθερή εμφάνιση.

Πόρτο-Μπενφίκα 0-1