Ligue 1: Υπόθεση 45 λεπτών το Παρί Σεν Ζερμέν-Λυών

Η Παρί Σεν Ζερμέν πέτυχε τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο και καθάρισε το “ντέρμπι” με τη Λυών.

Για την 4η αγωνιστική της Ligue 1, Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε εύκολα της Λυών με 1-4 στο “Groupama Stadium”.

Οι Παριζιάνοι στο πρώτο ημίχρονο ήταν καταιγιστικοί, πετυχαίνοντας τέσσερα γκολ. Στο 4ο λεπτό η ομάδα του Λουίς Ενρίκε κέρδισε πέναλτι, την εκτέλεση ανέλαβε ο Κιλιάν Εμπαπέ που ευστόχησε κάνοντας το 0-1.

Στο 20΄ σε μια επίθεση που ξεκίνησε από τα δεξιά ο Ντεμπελέ πήρε τη μπάλα, έκανε το ένα δύο με τον Εμπαπέ και γέμισε μέσα στην περιοχή και μετά από κόντρες ο Χακίμι πήρε το ριμπάουντ για το 0-2.

Ο Ουγκάρτε στο 38ο λεπτό με μεγάλη ψυχραιμία έκανε κάθετη μπαλιά μέσα στην περιοχή για τον Ασένσιο και αυτός με τη σειρά του σκόραρε (0-3).

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Εμπαπέ πήρε μια έξοχη πάσα μέσα στην περιοχή και σε τετ-α-τετ με τον Λόπες, πέτυχε το 0-4.

Η Λυών κατάφερε να μειώσει με το πέναλτι του Τολισό στο 74′.