Super League: Πέρασε με θρίλερ από τον Βόλο η ΑΕΚ

Δύσκολη νίκη για την ΑΕΚ στον Βόλο, προβλημάτισε και πάλι η άμυνα.

Η προβληματική εικόνα της ΑΕΚ συνεχίστηκε σε ένα ακόμα παιχνίδι παρότι νίκησε με 2-3 τον ΝΠΣ Βόλο στο Πανθεσσαλικό, αλλά παρουσίασε για ακόμα μια φορά αμυντικά προβλήματα.

Η αναμέτρηση κρίθηκε με το πέναλτι του Άμραμπατ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων (90΄+3), ενώ οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί στο 8΄ με τον Ντέλετιτς και ισοφαρίσει με τον ίδιο παίκτη στο 72΄. Το 1-1 για την Ένωση είχε κάνει στο 32΄ ο Γιόνσον και στο 44΄ ο Τσούμπερ έδωσε προσωρινά προβάδισμα στους «κιτρινόμαυρους».

Ο Βόλος αιφνιδίασε την ΑΕΚ και πήρε κεφάλι στο σκορ μόλις στο 4ο λεπτό με τον Μίλος Ντέλετιτς μετά το ολέθριο λάθος του Μουκουντί και το ιδανικό πλασέ του εξτρέμ του Βόλου.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Ελίασον βρήκε τον Ρότα στην περιοχή, ο δεξιός μπακ της Ένωσης έκανε το σουτ με τον Σιαμπάνη να του λέει “όχι”.

Ο δεξιός μπακ της ΑΕΚ είχε και δεύτερη ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι στα ίσια στο 22ο λεπτό μετά το γύρισμα του Τσούμπερ από τα αριστερά, το σου του Ελίασον να βρίσκει στα σώματα και το πλασέ του που έδιωξε ο Έλληνας κίπερ του Βόλου σε κόρνερ.

Στο 24′ τα πράγματα έγιναν χειρότερα για την ΑΕΚ, η οποία έμεινε με δέκα παίχτες λόγω αποβολής του Πέτρου Μάνταλου με αντιαθλητικό φάουλ πάνω στον Κόμπα.

Οκτώ λεπτά αργότερα, οι κιτρινόμαυροι έφεραν το παιχνίδι στα ίσια με τον Γιόνσον. Ο Ελίασον εκτέλεσε φάουλ, ο Γιόνσον πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 36ο λεπτό, η ΑΕΚ ολοκλήρωσε την ανατροπή με τον Στίβεν Τσούμπερ. Ο Γαλανόπουλος κέρδισε το φάουλ έξω από την περιοχή, ο Τσούμπερ ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Σιαμπάνη.

Στο 42ο λεπτό, ο Κορνέ έκανε το σουτ που μπλόκαρε ο Στάνκοβιτς.

Στο δεύτερο μέρος, ο Βόλος μπήκε επιθετικά και αναζητούσε την ισοφάριση.

Στο 46′ το σουτ του Τρουγιέ δεν ανησύχησε τον Στάνκοβιτς, όπως και η κεφαλιά του Κόμπα στο 55ο λεπτό.

Η πρώτη φορά που η ΑΕΚ έκανε αισθητή την παρουσία της ήταν στο 60ο λεπτό με την πάσα του Τσούμπερ στον Πόνσε που έκανε το πλασέ αλλά δεν είχε ευτυχή κατάληξη για την Ένωση και έφυγε άουτ ενώ δύο λεπτά αργότερα του σου του Ελίασον μάζεψε ο Σιαμπάνης.

Στο 70ο λεπτό, ο Ελίασον εκτέλεσε κόρνερ, ο Βίντα πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να φτάνει στα χέρια του τερματοφύλακα του Βόλου.

Στο 72ο λεπτό, ο Βόλος έφερε το ματς στα ίσια. Ο Κόμπα γύρισε την μπάλα από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Ντέλετιτς που με δυνατό σουτ σκόραρε για δεύτερη φορά.

Στο 88ο λεπτό, ο Άμραμπατ έκανε την σέντρα από τα δεξιά, ο Αραούχο ψηλότερα από όλους πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να προσκρούει στο δοκάρι και να φεύγει άουτ.

Στο 91ο λεπτό ήρθε η στιγμή της λύτρωσης για την Ένωση. Ο Άμραμπατ σε μία παρομοιότυπη φάση με το δοκάρι, γύρισε την μπάλα στην περιοχή, ο Μουκουντί που είχε προωθηθεί πήρε την κεφαλιά, η μπάλα  βρήκε στο απλωμένο χέρι του Κούζλιακ, ο διαιτητής υπέδειξε την άσπρη βούλα και από αυτή ο Άμραμπατ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έδωσε την νίκη στην ομάδα του.

Σκόρερς: 4′,72′ Ντέλετιτς – 32′ Γιόνσον, 38′ Τσούμπερ, 91′ Άμραμπατ

Κίτρινες: Ασλανίδης, Κίτσος, Σιέλης, Κρούζλιακ – Γιόνσον

Κόκκινες: Μάνταλος (24΄)

Βόλος: Σιαμπάνης, Άλχο, Σιέλης, Ασλανίδης (46′ Κρούζλιακ), Κίτσος (46′ Λούνα), Τσοκάνης, Τρουιγέ (74′ Γκλάβτσιτς), Κορνέτ (60′ Ενγκίν), Κόμπα, Ντέλετιτς, Μωραΐτης (71′ Μραζ)

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί (77′ Πινέδα), Γαλανόπουλος, Γιόνσον, Τσούμπερ (67′ Αραούχο), Ελίασον (77′ Άμραμπατ), Μάνταλος, Πόνσε (67′ Ζίνι)