Ligue 1: Διπλό της Μονπελιέ στο Λυών

Γκέλα ολκής για τη Λυών που ηττήθηκε εντός έδρας από τη Μονπελιέ, ισοπαλία στο Ρεμς- Λανς

Για την 25η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος, η Λυών ηττήθηκε με 1-2 από την Μονπελιέ και η Ρεμς έμεινε ισόπαλη με την Λανς(1-1).

Στο Ρεμς η ομώνυμη ομάδα έμεινε στο 1-1 με την Λανς. Ο Ζενέλι στο 13′ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ο Καλουτά στο 45′ έχασε πέναλτι για την ισοφάριση που ήρθε στο 61′ με τον Σότοκα στο 61ο λεπτό. Η λήξη της αναμέτρησης έφερε την Λανς στην 6η θέση με 37 βαθμούς ενώ η Ρεμς βρίσκεται στην 13η με 29.

Μεγάλη γκέλα έκανε η Λυών καθώς ηττήθηκε από την Μονπελιέ με 1-2 και έπεσε στην τρίτη θέση με 52 βαθμούς. Από την άλλη η Μονπελιέ με το διπλό αυτό έφτασε την Μετς στην 7η θέση με 35 βαθμούς. Η Μονπελιέ αιφνιδίασε την Λυών με το γκολ του Σαβανιέ στο 20 ύστερα από το γύρισμα του Ντελόρτ. Η Λυών απάντησε με τον Πακέτα στο 45ο λεπτό με πλασέ από κοντά ενώ την νίκη στην Μονπελιέ έδωσε ο Γουάχι στο 65′ σε κενή εστία.