Σαρωτική Μπαρτσελόνα “κατάπιε” την Αλαβές

Με νίκη και… πεντάρα καθάρισε η Μπαρτσελόνα την Αλαβές και βρέθηκε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Η Μπαρτσελόνα υποδέχτηκε στο “Καμπ Νου” και σκόρπισε την Αλαβές με 5-1 με τον Λιονέλ Μέσι να φοράει για 505η φορά τη φανέλα των μπλαουγκράνα σε ματς της La Liga.

Αξιοσημείωτο γεγονός είναι ότι ο Μέσι επιασε στην κορυφή της σχετικής λίστας των πρώην συμπαίκτη και αρχηγό του (νυν προπονητή της Αλ Σαντ), Τσάβι. Πίσω τους βρίσκεται ο Αντρές Ινιέστα με 442.

Με αυτή την νίκη οι Μπλαουγκράνα έφτασαν τους 46 βαθμούς στην ισοβαθμία με την Ρεάλ Μαδρίτης στην δεύτερη θέση.

Η “Μπάρτσα” πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 28′ όταν ο Τρινκάο με σουτ από το ύψος του πέναλτι ολοκλήρωσε υπέροχα μια επίθεση των γηπεδούχων. Στο  στο 45+2′ ήταν σειρά του Μέσι να σκοράρει, ο Αργεντινός πήρε τη μπάλα εκτός περιοχής, με υπέροχη ντρίπλα απέφυγε τον αντίπαλο του και σημείωσε το 2-0. Στο 36’ είχε βρει ξανά δίχτυα αλλά μετά τον έλεγχο του VAR ο διαιτητής δεν έδειξε σέντρα λόγω οφσάιντ.

Η Αλαβές κατάφερε να μειώσει στο 57’ με τον Ριόχα αλλά οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και μέσα σε έξι λεπτά πέτυχαν τρία γκολ. Τρινκάο και Μέσι(74’,75’) σημείωσαν με ωραία γκολ το 4-1 ενώ την χαριστική βολή έδωσε ο Φορμπο (80’) για το τελικό 5-1.

Σεβίλλη – Ουεσκα 1-0

Νωρίτερα η Σεβίλλη ζορίστηκε κόντρα στην ουραγό Ουέσκα, αλλά εντέλει πήραν τη νίκη (1-0) και επέστρεψαν στην 3η θέση της La Liga, στο -1 από την 2η Ρεάλ Μαδρίτης, ενόψει της πρώτης αναμέτρησης με την Μπορούσια Ντόρτμουντ για τους «16» του Champions League. Αξίζει να σημειωθεί ότι για πρώτη φορά στην ιστορία της, η Σεβίλλη συμπλήρωσε εφτά διαδοχικές νίκες σε όλες τις διοργανώσεις, χωρίς να δεχθεί ούτε γκολ.

Καλύτερη σε γενικές γραμμές η Σεβίλλη, η οποία απέτυχε να νικήσει τον Άλβαρο Φερνάντεθ στο πρώτο ημίχρονο, κάτι που έκανε στο δεύτερο ο Μουνίρ Ελ Χανταντί με κεφαλιά.  (57′).

Έιμπαρ-Βαγιαδολίδ 1-1

Αντίθετα χωρίς νικητή (1-1) ολοκληρώθηκε η απογευματινή αναμέτρηση  Έιμπαρ-Βαγιαδολίδ, με τους γηπεδούχους να χάνουν την ευκαιρία πετύχουν σημαντικό «τρίποντο» παραμονής.
Η Βαγιαδολίδ πήρε «κεφάλι» στο σκορ χάρη στην εκτέλεση πέναλτι του Μέσα στο 7′. Παρόλα αυτά, η Έιμπαρ κατάφερε να αντιδράσει άμεσα (23′) και να φτάσει στην ισοφάριση με τον Κίκε να στέλνει με το στήθος την μπάλα στα δίχτυα.