Λιλ – Μονπελιέ: Γκέλα για τη Λιλ, σε απόσταση αναπνοής η Παρί

Η Λιλ αναδείχθηκε ισόπαλη με τη Μονπελιέ εντός έδρας και δίνει την ευκαιρία στην Παρί ΣΖ να πλησιάσει στην κορυφή.

Η Λιλ υποδέχθηκε τη Μονπελιέ στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 33ης αγωνιστικής της Ligue 1, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 1-1. Η Λιλ πλέον έφτασε τους 70 βαθμούς, ωστόσο με την ισοπαλία είναι πολύ πιθανό να νιώσει πιο κοντά την ανάσα των Παρί, Μονακό και Λυών, αν κερδίσουν. Η Μονπελιέ παρέμεινε στην όγδοη θέση με 48 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 21′ με τον Άντι Ντελόρ. Ο Λαμπόρντ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Αλγερινός επιθετικός με ωραία κεφαλιά ψαράκι άνοιξε το σκορ για του Ντερ Ζακαριά.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά, έχοντας το μεγαλύτερο μερίδιο της κατοχής της μπάλας, με τους φιλοξενούμενους να γίνονται απειλητικοί κυρίως στην κόντρα επίθεση.

Στο 57′ η ομάδα του Κριστόφ Γκαλτιέ έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία της. Ο Αντρέ βρέθηκε λίγα μέτρα εκτός περιοχής αλλά το σουτ που επιχείρησε δεν ήταν καθόλου κακό με την μπάλα να καταλήγει στο δεξί δοκάρι του Ομλίν.

Στο 85′ η Λιλ ισοφάρισε Τσελίκ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Λουίς Αραούχο με ωραίο τελείωμα  έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι.

Λιλ: Μενιάν, Τσελίκ, Φόντε, Μπότμαν, Μανταβά, Γουέα, Αντρέ, Σουμάρ, Μπαμπά, Ικονέ, Γιλμάζ

Μονπελιέ: Ομλίν, Σαμπιά, Μέντες, Κονγκρ, Ρίστιτς, Μολέ, Φερί, Σαβανιέ, Λαμπόρντ, Μαβιντινί, Ντελόρ