Λιβάγια και Βέρντε “καθάρισαν” για την ΑΕΚ

Νίκη με φόντο το Τσάμπιονς Λιγκ πέτυχε η ΑΕΚ κόντρα στον ΟΦΗ με 0-2 στο Γεντί Κουλέ, στη δεύτερη αγωνιστική των πλέι-οφ της Super League 1.

Η ΑΕΚ κατάφερε να μπει μπροστά στο σκορ στο 42ο λεπτό με τον Λιβάγια και στο δεύτερο ημίχρονο ο Βέρντε διπλασίασε τα τέρματα για τους “κιτρινόμαυρους”. Ο ΟΦΗ από την άλλη είχε ένα δοκάρι με τον Φιγκεϊρέδο.

Με τη νίκη αυτή η Ένωση έφτασε τους 55 βαθμούς και σκαρφάλωσε στη δεύτερη θέση, καθώς εκμεταλλεύτηκε την ισοπαλία του ΠΑΟΚ κόντρα στον Παναθηναϊκό, αφήνοντας τον Δικέφαλο του βορρά πίσω.

Οι Κρητικοί εξασφάλισαν την ευρωπαϊκή άδεια και σε συνδυασμό με την τιμωρία του Παναθηναϊκού, η ομάδα του Γιώργου Σίμου έχει κερδίσει συμμετοχή στα προκριματικά του Europa League.

Στα πρώτα είκοσι λεπτά του αγώνα η ΑΕΚ προσπαθούσε να πιέσει ψηλά τον ΟΦΗ χωρίς να αφήνει περιθώρια αντεπίθεσης. Είχε αρκετές ευκαιρίες για να απειλήσει ωστόσο καμία δεν είχε αξιόλογο τέλος, ενώ επικρατούσαν τα λάθη, αλλά και τα φάουλ στη μεσαία γραμμή.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους κιτρινόμαυρους ήρθε στο 21’, ο Ολιβέιρα πήρε την κεφαλιά από σέντρα του Μάνταλου με τον κίπερ του ΟΦΗ να αποκρούει ενστικτωδώς.

Στο 31’ ο Μάνταλος βρήκε τον Ολιβέιρα, ο Πορτογάλος σούταρε από τα αριστερά της περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Ωραία ενέργεια του Αλμπάνη στο 38’ έπειτα από κόρνερ, επιχείρησε ένα σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε κόρνερ. Με την εκτέλεση κόρνερ, ο Βράνιες πήρε την κεφαλιά, αλλά πέρασε ξανά η μπάλα άουτ.

Οι πιέσεις της ΑΕΚ είχαν αποτέλεσμα και στο 42’ ο Λιβάγια άνοιξε το σκορ για τους κιτρινόμαυρους με κεφαλιά. Ο Κροάτης βρέθηκε μέσα στην περιοχή και σκόραρε μετά από σέντρα του Λόπες από τα αριστερά.

Τρία λεπτά μετά το γκολ ο ΟΦΗ απείλησε για πρώτη φορά τα καρέ του Μπάρκα. Ο Φιγκεϊρέδο επιχείρησε το σουτ με την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι του Μπάρκα.

Το ημίχρονο βρήκε την ΑΕΚ να προηγείται με 1-0 χάρη στο γκολ του Λιβάγια.

Αποφασιστική να βρει και δεύτερο γκολ μπήκε η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο και στο 51’ ο Μάνταλος έκανε το σουτ εντός περιοχής, αλλά την μπάλα σταμάτησε ο Γουόλι.

Χρυσή αλλαγή αποδέχτηκε ο Ντάνιελ Βέρντε ο οποίος στην πρώτη του επαφή με την μπάλα την έστειλε στα δίχτυα (61’) . Ο Βέρντε πέτυχε ένα όμορφο γκολ από πλάγια θέση, ντρίμπλαρε τον Κοροβέση μπήκε μέσα στην περιοχή, σούταρε και κέρδισε τον Γουόλι για το 2-0.

Μετά το γκολ η ΑΕΚ είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Κρατούσε την κατοχή, κυκλοφορούσε την μπάλα ωραία, όπως έκανε και στο 2ο της γκολ και δεν άφηνε τους Κρητικούς να ελπίζουν σε κάτι.

Στο 82’ ο Βέρντε, έπειτα από κλέψιμο στη μεσαία γραμμή, τροφοδότησε μέσα στην περιοχή τον Λιβάγια, ο οποίος υπό πίεση δεν έπιασε καλά το σουτ και τελικά μάζεψε ο Γουόλι.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και η ΑΕΚ πέτυχε την πρώτη της νίκη στα πλέι-οφ.

Κίτρινες: Μαρινάκης, Νέιρα, Κουτρουμπής / Λιβάγια, Ολιβέιρα, Κρίστιτσιτς, Σιμάνσκι, Σβάρνας

Σκόρερ: 42’ Λιβάγια , 65’ Βέρντε

ΑΕΚ (Καρέρα): Μπάρκας, Μπακάκης, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Σιμάνσκι, Κρίστισιτς, Μάνταλος(85’ Σαμπανάτζοβιτς), Αλμπάνης(60’ Βέρντε), Λιβάγια(85’ Σβάρνας), Ολιβέιρα(75’ Αραούχο)

ΟΦΗ (Σίμος): Γουόλι, Γιαννούλης, Κουτρουμπής(78’ Νάστος), Μαρινάκης, Κοροβέσης(89’ Δεληγιαννίδης) , Σακόρ(70’ Στάικος), Μεγιάδο, Νέιρα, Σεμέντο(78’ Νικοκυρακης) , Μάνος, Φιγκεϊρέδο