Άνετα ο Ολυμπιακός τον Άρη με σούπερ Καμαρά

Εύκολη νίκη με 3-1 επί του Άρη πέτυχε ο Ολυμπιακός στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για την 2η αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον απόλυτο έλεγχο καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, δημιούργησαν ευκαιρίες και έφτασαν σε μια άνετη επικράτηση, που τους φέρνει ένα βήμα πιο κοντά στην κατάκτηση του 45ου πρωταθλήματός τους.

Σκόρερ για τους Πειραιώτες ο Μαντί Καμαρά στο 26’ και στο 28’ και ο Μασούρας στο 38’. Για τους Θεσσαλονικείς, σκόραρε ο Μπράουν Ιντέγε στο 64’.

Πρόσωπο του αγώνα ήταν ο Μαντί Καμαρά, που πέτυχε ένα γκολ και έβγαλε μία ασίστ, ενώ κάλυπτε και όλους τους χώρους στο κέντρο. Ενώ ο Χουλιάν Κουέστα απέκρουσε πέναλτι του Κώστα Φορτούνη.

Στην κερκίδα του γηπέδου, η ΠΑΕ τοποθέτησε κορεό που απεικόνιζε μορφές φιλάθλων, ενώ συνθήματα ακούγονταν από τα μεγάφωνα.

Το ματς

Με το γνώριμό του 4-3-3 παρατάχθηκε ο Ολυμπιακός, με τον Σα κάτω από τα δοκάρια, τους Ελαμπντελαουί, Μπα, Σισέ, Τσιμίκα τετράδα στην άμυνα, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκη, Καμαρά στο κέντρο, τους Βαλμπουενά και Μασούρα στα άκρα και τον Ελ Αραμπί στην κορυφή.

Δυνατά μπήκε ο Ολυμπιακός από το ξεκίνημα κιόλας του παιχνιδιού, με τους φιλοξενούμενους να απειλούν με κάποιες αξιώσεις, μέχρι που οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν το σκορ.

Μόλις στο 1ο λεπτό, ο Βαλμπουενά έβγαλε σέντρα αλλά Μασούρας και Ελ Αραμπί δεν μπόρεσαν να βρουν τη μπάλα από πολύ πλεονεκτική θέση.

Στο 8’ ο Άρης απάντησε με τον Κόρχουτ που έβγαλε σέντρα, έδιωξε άσχημα ο Μπα και έστρωσε στον Γκάμα, που αστόχησε από καλή θέση. Στο 17’ ο Φετφατζίδης σούταρε λίγο έξω από την περιοχή με την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σα.

Στο 26’ ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ. Ο Δεληζήσης έκανε λάθος, ο Καμαρά του έκλεψε την μπάλα και έδωσε στον Βαλμπουενά που δέχθηκε το μαρκάρισμα του Δεληζήση και στη συνέχεια ο Καμαρά με σουτ έκανε το 1-0.

Αμέσως μετά, στο 28’, ακριβώς μετά τη σέντρα, ο Ελ Αραμπί έκλεψε την μπάλα, την έδωσε στον Καμαρά που με ωραίο πλασέ έκανε το 2-0. Μάλιστα ήταν η πρώτη φορά στην καριέρα του που πέτυχε δύο γκολ στο ίδιο παιχνίδι, ενώ το έκανε σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα.

Στο 38’ ο Καμαρά έβγαλε ωραία σέντρα από δεξιά, η μπάλα αφού κόντραρε έφτασε στον Μασούρα που με πλασέ στην κίνηση από διαγώνια θέση έκανε το 3-0.

Στο 45’ ο Μπουχαλάκης γύρισε από τα δεξιά για τον Βαλμπουενά, ο οποίος έκανε δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Κουέστα απέκρουσε.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε, με τους γηπεδούχους ωστόσο να είναι εκείνοι που είχαν τον έλεγχο. Ο Άρης είχε μερικά καλά διαστήματα και στο 64’ έφτασε στο γκολ.

Στο 47’ ο Ελ Αραμπί έκανε ένα σουτ που μπλόκαρε ο Κουέστα, ενώ 3 λεπτά μετά ο Ελαμπντελαουί σούταρε με δύναμη από δεξιά, με τη μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Ενώ στο 52ο λεπτό, οι Χασάν, Καφού και Φορτούνης πήραν τις θέσεις των Ελ Αραμπί, Μπουχαλάκη και Βαλμπουενά.

Στο 57’ ο Λάρσον σούταρε μέσα από την περιοχή και λίγο αριστερά και έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι του Σα.

Στο 64ο λεπτό, ο Άρης μείωσε. Ο Μαντσίνι σέντραρε από δεξιά, η μπάλα κόντραρε στον Σισέ, έφτασε στον Ιντέγε που από κοντά έκανε την προβολή και σκόραρε για το 3-1.

Στο 83’ ο Καμαρά μπήκε στην περιοχή από αριστερά, έδωσε στον Φορτούνη που ανατράπηκε από τον Ροζ, με τον Μανούχο να καταλογίζει πέναλτι. Το εκτέλεσε ο ίδιος ο Τρικαλινός άσος, με τον Κουέστα όμως να πέφτει σωστά στην αριστερή πλευρά του και να αποκρούει.

Στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μαντσίνι έκλεψε τη μπάλα από τον Σα, έδωσε έτοιμο γκολ στον Ιντέγε, με τον Νιγηριανό να αστοχεί.

Πλέον, ο Ολυμπιακός έχει 72 βαθμούς, όντας στο +17 από την δεύτερη (πλεόν) ΑΕΚ.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Μπα, Σισέ, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης (52’ Καφού), Καμαρά, Βαλμπουενά (52’ Φορτούνης), Μασούρας (77’ Λοβέρα), Ελ Αραμπί (52’ Χασάν)

Άρης (Μίχαελ Ένινγκ): Κουέστα, Κόρχουτ, Βέλεθ, Δεληζήσης (45’+2 λ.τρ. Σόουζα), Ροζ, Σάσα, Ματίγια, Φετφατζίδης, Γκάμα (76’ Τόνσο), Λάρσον (76’ Μπα), Ιντέγε