Λίβερπουλ: Ο Άλισον της κράτησε την ελπίδα!

Με γκολ του Άλισον στις καθυστερήσεις η Λίβερπουλ νίκησε την ήδη υποβιβασμένη Γουέστ Μπρομ και διατήρησε τις ελπίδες της για μια θέση στο επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ.

Για την 36η αγωνιστική της Πρέμιερ Λίγκ, η Λίβερπουλ νίκησε με 1-2 την Γουέστ Μπρομ, η Κρίσταλ Πάλας με ανατροπή νίκησε την Άστον Βίλα με 3-2, η Τότεναμ νίκησε με 2-0 την Γουλβς ενώ η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ πήρε το διπλό απέναντι στην Έβερτον με 0-1.

Στο Λονδίνο η Κρίσταλ Πάλας πήρε την νίκη με 3-2 κόντρα στην Άστον Βίλα. Ο Μακγκίν άνοιξε το σκορ για την Βίλα στο 17′, ο Μπεντέκε ισοφάρισε στο 32′. Η Βίλα πήρε εκ νέου το προβάδισμα με τον Ελ Γκάζι στο 34′ μετά από πάσα του Γουότκινς. Η ισοφάριση ήρθε στο 75′ με τον Σαχά και την ανατροπή ολοκλήρωσε ο Μίτσελ στο 84′.

Η Λίβερπουλ μέσα σε ένα αγχωτικό παιχνίδι νίκησε με 1-2 την Γουέστ Μπρομ με σκόρερ τον Άλισον και βρίσκεται στο -1 από την τέταρτη Τσέλσι. Η Μπρομ άνοιξε το σκορ με τον Ρόμπσον Κανού στο 15ο λεπτο. Οι Ρεντς έφεραν το παιχνίδι στα ίσια με τον Σαλάχ στο 33′. Η Λίβερπουλ πήρε το τρίποντο στο 95′ με την κεφαλιά του Άλισον από το κόρνερ του Άρνολντ.

Στην 6η θέση ανέβηκε η Τότεναμ που κέρδισε με 2-0 την Γουλβς χάρη σε τέρμα του Κέιν στο 45′ και του Χόϊμπεργκ στο 62′.

Γκέλα ολκής έκανε η Έβερτον κόντρα στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ που ηττήθηκε με 0-1 από το γκολ του Τζέμπισον στο 7ο λεπτό και απομακρύνθηκε από τις θέσεις της Ευρώπης.