Ποδόσφαιρο Γυναικών: Στην κορυφή της Ευρώπης η Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα είναι η νέα πρωταθλήτρια Ευρώπης στο UEFA Women’s Champions League.

Νικήτρια του Women’s Champions League για το 2021 είναι η Μπαρτσελόνα, η οποία νίκησε με 4-0 την Τσέλσι στον τελικό του «Ούλεβι» στο Γκέτεμποργκ της Σουηδίας και κατέκτησε το βαρύτιμο τρόπαιο.

Σκόρερ της Μπαρτσελόνα, η Μέλανι Λόιπολζ με αυτογκόλ στο 1’, η Αλεξία Πουτέγιας με πέναλτι στο 14’, η Αϊτάνα Μπονμάτι στο 21’, η Γκράχαμ Χάνσεν στο 36’, με το αποτέλεσμα να διαμορφώνεται ήδη από το πρώτο ημίχρονο.

Η Αϊτάνα Μπονμάτι μάλιστα, αναδείχθηκε πολυτιμότερη παίκτρια του τελικού.

Οι Καταλανές κατακτούν τον πρώτο τους ευρωπαϊκό τίτλο, στην δεύτερη παρουσία τους σε τελικό, μετά το 2019, ενώ είναι ήδη πρωταθλήτριες Ισπανίας. Επιπλέον είναι ένας ιστορικός τίτλος, μιας και η Μπαρτσελόνα γίνεται ο πρώτος σύλλογος που έχει στην τροπαιοθήκη της το Τσάμπιονς Λιγκ και στους άνδρες και στις γυναίκες.

Από την άλλη, η Τσέλσι (που θα έκανε το ίδιο επίτευγμα), είναι η πρώτη ομάδα που την ίδια σεζόν συμμετέχει στον τελικό και των ανδρών και των γυναικών.

Κάπως έτσι, η κορυφή της Ευρώπης αλλάζει χέρια, καθώς από το 2016 έως το 2020 η Λυών το κατέκτησε και τις πέντε χρονιές. Επιπλέον, η Μπαρτσελόνα γίνεται η 8η διαφορετική ομάδα που κατακτά το τρόπαιο συνολικά και 5η διαφορετική από το 2009-10, όταν το Women’s Cup εξελίχθηκε σε Women’s Champions League.

Διαιτήτρια της αναμέτρησης, ήταν η Γερμανίδα Ρίεμ Χουσεΐν, η οποία έχει καταγωγή από την Παλαιστίνη. Έχει διδακτορικό στη φαρμακευτική, όπου και εργάζεται και είναι διεθνής από το 2009. Ο τελικός του Τσάμπιονς Λιγκ, μαζί με το Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών του 2019 είναι ακόμη μία κορυφαία στιγμή στην καριέρα της.

Το ματς

Μόλις στο 34ο δευτερόλεπτο η Μπαρτσελόνα άνοιξε το σκορ. Η Μάρτενς έκανε ατομική ενέργεια από αριστερά, σούταρε, η μπάλα χτύπησε στη συμβολή των δοκαριών, η Τσαρλς πήγε να διώξει, αλλά κόντραρε στη Λόιπολτζ που σκόραρε εναντίον της ομάδας της για το 1-0 υπέρ της Μπαρτσελόνα.

Στα επόμενα λεπτά και οι δύο ομάδες είχαν αρκετές ευκαιρίες, με την Τσέλσι να φτάνει κοντά στην ισοφάριση με τη Χάρντερ να σουτάρει στο 9’ αλλά την Τορεχόν να βάζει την κόντρα και να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 13’ σε επίθεση της Μπαρτσελόνα, η Ερμόσο παίρνοντας τη μπάλα δέχθηκε μαρκάρισμα χαμηλά από την Λόιπολζ, με την διαιτήτρια να δείχνει την άσπρη βούλα. Απόφαση που επικύρωσε και το VAR. Και έτσι, στο 14’ η Αλεξία Πουτέγιας νίκησε την Μπέργκερ για το 2-0.

Οι Καταλανές δεν έμειναν εκεί. Στο 21’ η Πουτέγιας έβγαλε εξαιρετική κάθετη πάσα στην Μπονμάτι, η οποία πλάσαρε υποδειγματικά για το 3-0.

Στο 36’ η Μάρτενς έκανε πολύ ωραία ατομική προσπάθεια από τα αριστερά, μπήκε στην περιοχή, έστρωσε στη Χάνσεν στη μικρή περιοχή, η οποία στην κενή εστία απλώς έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 4-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε. Η Μπαρτσελόνα, έχοντας πλέον μεγάλο προβάδισμα έδωσε χώρους στην Τσέλσι, η οποία έκανε κάποιες ευκαιρίες, όπως εκείνη της Χάρντερ στο 68’ με την κεφαλιά της που μπλόκαρε η Πάνιος.

Στα επόμενα λεπτά το παιχνίδι κινήθηκε κυρίως στο κέντρο, με κάποιες ευκαιρίες από πλευράς Μπαρτσελόνα, χωρίς όμως το σκορ να αλλάξει, με το 4-0 να είναι το τελικό. Ωστόσο, στο 90’+1′ η Οσοάλα πέτυχε ένα γκολ, ωστόσο ήη φάση ξεκίνησε με οφσάιντ και έτσι δεν μέτρησε.

Τσέλσι (Έμμα Χέις): Μπέργκερ, Κάρτερ, Τσαρλς, Μπράιτ, Έρικσον, Λόιπολζ (46’ Ρέιτεν), Ινγκλ, Γκι (73’ Κάθμπερτ), Κίρμπι, Κερ (73’ Ίνγκλαντ), Χάρντερ

Μπαρτσελόνα (Λιουίς Κορτές): Πάνιος, Τορεχόν (82’ Κρνογκόρτσεβιτς), Ουαχάμπι (82’ Σεράνο), Γκιλιάρο, Μαρία Λεόν, Μπονμάτι, Χαμραουί, Πουτέγιας (71’ Λοσάδα), Γκράχαμ Χάνσεν (62’ Καλντεντέι), Μάρτενς, Ερμόσο (71’ Οσοάλα)