Λίβερπουλ: Νίκη κόντρα στη Γουέστ Χαμ και πλησιάζει την κορυφή

Σημαντικό διπλό για τη Λίβερπουλ στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου και επιστρέφει στη διεκδίκηση του τίτλου

Η Λίβερπουλ πήρε τη νίκη με 1-3 κόντρα στη Γουέστ Χαμ, στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής της Premier League. Δύο τέρματα πέτυχε ο Σαλάχ και ένα Βαϊνάλντουμ, ενώ για την ομάδα του Λονδίνου μείωσε ο Ντόουσον.

Πριν την έναρξη του παιχνιδιού, ο στόχος των γηπεδούχων ήταν η νίκη, ώστε να περάσουν εκείνοι στην 4η θέση αντί της Λίβερπουλ. Ο Κλοπ και η ομάδα του… χάλασαν με ιδιαίτερη άνεση τα σχέδια των ”σφυριών” και πήραν μια εύκολη νίκη, η οποία τους οδήγησε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 40 βαθμούς, ενώ απέχουν μονάχα τέσσερις από την πρώτη Μάντσεστερ Σίτι.

Το πρώτο ημίχρονο έδειξε αμέσως πως οι ”κόκκινοι” είχαν το πάνω χέρι, ασχέτως που δεν δημιουργήθηκε καμία κλασσική ευκαιρία να αγχώσει τον Φαμπιάνσκι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λίβερπουλ ”έσπασε” το ρόδι με τον Σαλάχ και έκτοτε η αναμέτρηση ανέπτυξε διαφορετικό ενδιαφέρον. Συγκεκριμένα δύο λεπτά πριν την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, ο Αιγύπτιος σταρ κινήθηκε ανάμεσα σε αρκετούς αμυνόμενους των γηπεδούχων και εκτέλεσε με εξαιρετικά φάλτσα τον Φαμπιάνσκι, κάνοντας το 0-1.

Ο Σαλάχ έπειτα από δέκα λεπτά παιχνιδιού, βρήκε ξανά δίχτυα. Ο Σακίρι έκανε μια καταπληκτική μπαλιά μέσα στην περιοχή, και ο Αιγύπτιος με ωραίο πλασέ στην αριστερή γωνία, πέτυχε το 0-2.

Το 0-3 έκανε ο Βαϊνάλντουμ στο 84′ λεπτό, όταν ο Φιρμίνο με ωραία ενέργεια, πάσαρε σε σωστό timing, κάνοντας το έργο του Ολλανδού εύκολο κόντρα στον Φαμπιάνσκι.

Τρία λεπτά μετά ο Κρέσγουελ με ωραία εκτέλεση κόρνερ βρήκε τον Ντόουσον, ο οποίος με εξαιρετικό σουτ στην δεξιά γωνία, κέρδισε τον Άλισον και διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Σκόρερ: 57’+68′ Σαλάχ, 84′ Βαϊνάλντουμ

Κίτρινες: Ράις, Σούτσεκ

Γουέστ Χαμ (Μόιζ): Φαμπιάνσκι, Κούφαλ, Ντόουσον, Ογκμπόνα, Κρέσγουελ, Σούτσεκ, Ράις, Μπόουεν (79′ Φρέντερικς), Μπενραχμά, Φορνάλς (62′ Γιαρμολένκο), Αντόνιο (79′ Νομπλ)

Λίβερπουλ (Κλοπ): Άλισον, Ρόμπερτσον, Χέντερσον, Φίλιπς, Άρνολντ, Τιάγκο, Βαϊνάλντουμ, Μίλνερ (57′ Τζόουνς), Σακίρι (69′ Φιρμίνο), Οριγκί (80′ Τσάμπερλεϊν), Σαλάχ