Περίπατος του Ολυμπιακού στη Ριζούπολη

Πέρασε νικηφόρα και από τη Ριζούπολη κόντρα στον Απόλλωνα ο Ολυμπιακός.

Τη νίκη με 1-3 πήρε ο Ολυμπιακός επί του Απόλλωνα Σμύρνης στο «Γεώργιος Καμάρας» για την 20ή αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την κυριαρχία των κινήσεων σε όλη τη διάρκεια του ματς, παρόλο που ο αγώνας δεν είχε μεγάλη ένταση, με μέτριο θέαμα. Έτσι, έφτασαν στη 17η νίκη τους σε 20 ματς.

Σκόρερ των Πειραιωτών, ο Αχμέντ Χασάν στο 31’ και στο 90’+2’ και ο Γιαν Εμβιλά στο 72’. Για την «Ελαφρά Ταξιαρχία» μείωσε ο Αμπιόλα Ντάουντα στο 90’.

Μάλιστα, για τον Αιγύπτιο είναι το πέμπτο γκολ του σε τρία ματς κόντρα στον Απόλλωνα.

Έτσι, ο Ολυμπιακός φτάνει στους 54 βαθμούς, έχοντας διαφορά 14 από τη δεύτερη ΑΕΚ, ενώ ο Απόλλων είναι στη 10η θέση με 18 βαθμούς.

Το ματς

Με 4-2-3-1 ξεκίνησε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς, με τον Σα στο τέρμα, τους Ανδρούτσο, Σεμέδο, Μπα, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα, Μπουχαλάκης, Καμαρά στα χαφ, Μπρούμα, Βρουσάι στα άκρα και ο Φορτούνης πίσω από τον Χασάν.

Καλύτερη η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς, η οποία είχε την κυριαρχία σε όλο το γήπεδο και ειδικά ύστερα από το γκολ του Χασάν.

Μόλις στο 1ο λεπτό, ο Φορτούνης έβγαλε σέντρα, η μπάλα βρήκε στον Βιτλή και στη συνέχεια ο Μπρούμα αστόχησε.

Ενώ στο 19’ οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν την πρώτη τους μεγάλη ευκαιρία. Ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, ο Χασάν έπιασε την κεφαλιά και ο Βέρχουλστ έδιωξε.

Στο 26’ ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ, με τον Βέρχουλστ να διώχνει με γροθιές.

Και στο 31’ ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ. Ο Ανδρούτσος έβγαλε σέντρα από δεξιά, ο Ντομίνγκες πήγε να διώξει αλλά δεν βρήκε τη μπάλα, η οποία έφτασε στον Χασάν που από κοντά την έστειλε στα δίχτυα για το 0-1.

Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, στο 45’, ο Μπεντινέλι σούταρε πάνω στον Σα, στην πρώτη σημαντική ευκαιρία του Απόλλωνα.

Στο 57’ ο Χασάν βγήκε στην πλάτη της άμυνας, απέναντι από τον Βέρχουλστ, αλλά έχασε την ισορροπία του και δεν εκτέλεσε όπως θα ήθελε.

Ο Ολυμπιακός στο 72’ πέτυχε το δεύτερο τέρμα του. Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε κόρνερ, ο Χασάν έκανε σκαστή κεφαλιά μέσα στην περιοχή και ο Εμβιλά με νέα κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έκανε από κοντά το 0-2.

Ένα λεπτό μετά, ύστερα από κόντρα, ο Ανδρούτσος αστόχησε από καλή θέση. Ενώ στο 79’ ο Ρέαμπτσιουκ έπιασε ισχυρό σουτ, με τον Βέρχουλστ να διώχνει.

Στο 85’ ο Μασούρας έκανε εξαιρετική ενέργεια από αριστερά μέσα στην περιοχή, σέντραρε για τον Χασάν, ο οποίος έκανε κακό τελείωμα από τη μικρή περιοχή. Ενώ στο 89’ ο Σεμέδο έπιασε άστοχη κεφαλιά.

Στο 90’, ο Απόλλων μείωσε. Ο Τσαμπούρης εκτέλεσε φάουλ από μακριά, ο Σεμέδο έκανε πολύ κακό κοντρόλ χάνοντας τη μπάλα, στην πορεία της οποίας βρέθηκε ο Ντάουντα που την έσπρωξε στα δίχτυα για το 1-2.

Αυτό το γκολ έφερε την άμεση αντίδραση από τους Πειραιώτες και στο 90’+2’ «τελείωσαν» το ματς. Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, η μπάλα πέρασε από πολλούς και ο Χασάν από κοντά στο δεύτερο δοκάρι με κεφαλιά σκόραρε για το 1-3.

Απόλλων Σμύρνης (Γιώργος Παράσχος): Βέρχουλστ, Τσαμπούρης, Ντομίνγκες, Μπρούσιτς, Βιτλής (84’ Βάρκας), Μπαξεβανίδης (77’ Κιτοκό), Σλίβκα, Κολ (84’ Κολ), Μουνιέ (77’ Ντάουντα), Ιωαννίδης, Μπεντινέλι (77’ Χουχούμης)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ανδρούτσος, Σεμέδο, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης (81’ Τιάγκο Σίλβα), Καμαρά (57’ Εμβιλά), Φορτούνης (63’ Πέπε), Μπρούμα (81’ Μασούρας), Βρουσάι (63’ Βαλμπουενά), Χασάν